لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۷

داعش ده ها زن و کودک مسیحی سوریه را به اسارت گرفت


یک تانک ارتش سوریه که توسط پیکارجویان داعش در نزدیکی روستای القریتین در استان حمص - ۱۴ مرداد ۱۳۹۴
یک تانک ارتش سوریه که توسط پیکارجویان داعش در نزدیکی روستای القریتین در استان حمص - ۱۴ مرداد ۱۳۹۴

یک گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه روز جمعه اعلام کرد که پیکارجویان گروه افراطی موسوم به دولت اسلامی یا داعش، در پی تصرف یک روستای استراتژیک در استان حمص، ده ها خانواده مسیحی را به اسارت گرفتند.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از این گروه ناظر مستقر در لندن، ۲۳۰ نفر، از جمله ده ها مسیحی، ربوده یا بازداشت شدند و برخی از آنها از کلیسایی در القریتین، که داعش در پی نبرد سنگین شبانه با ارتش سوریه تصرف کرد، بیرون کشیده شدند.

به گفته این گروه ناظر، در میان آنها ۴۵ زن و ۱۹ کودک از ۱۱ خانواده بودند، که نام برخی از آنها در فهرست افراد تحت تعقیب گروه داعش قرار داشتند.

همچنین صدها نفر از ساکنان شهر، مسلمان و مسیحی، که خانواده هایشان تماس با آنها را از هنگام استیلای پیکارجویان افراطی داعش بر منطقه از دست داده اند.

یک گروه مسیحی آشوری نیز گفت این آدم ربایی ها جدیدترین رویداد از رشته عملیاتی است که جامعه آشوریان را هدف گرفته است.

به گفته این گروه دست کم ۱۴۰۰ خانواده از قریتین به نواحی امن تر گریخته، یا در شهر حمص که در کنترل نیروهای دولتی قرار دارند پناه گرفته اند.

القریتین در نزدیکی جاده ای که شهر باستانی پالمیرا را به کوه های قلمون، در امتداد مرز مشترک با لبنان ارتباط می دهد، و در نزدیکی برخی از بزرگترین میدان های گازی سوریه قرار دارد.

ارتش سوریه به ضدحمله بزرگی برای بازستانی این شهر دست زده، اما تاکنون پیشرفت چندانی نداشته است.

ارتش سوریه در بیانیه ای گفت نیروهای دولتی «پایگاه های تروریستی» در منطقه را هدف گرفتند و ده ها تن را کشتند؛ اما تصرف شهر توسط پیکارجویان را تائید نکرد.

XS
SM
MD
LG