لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۳

آتش بس در سوریه از صبح شنبه آغاز شد


سوریه پس از پنج سال جنگ داخلی با توافق ترک مخاصمه که از سحرگاه امروز شنبه اجرائی شد برای اولین بار شاهد آرامش نسبی بود. با این حال چند واقعه خشونت بار نیز رخ داده است.

گروه جیش الاسلام که عضوی از کمیته عالی مذاکرات سوریه با حمایت عربستان سعودی است از تیراندازی نیروهای دولتی در نزدیکی دمشق پایتخت و حمله انفجاری علیه این گروه خبر داده است.

تلویزیون دولتی سوریه نیز می گوید در انفجار خودروی بمب گذاری شده در استان حماء دو سرباز کشته شدند. هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

سامانتا پاور سفیر آمریکا در سازمان ملل پیشتر در جلسه اضطراری شامگاه جمعه شورای امنیت گفته بود وقتی در آخرین لحظات برقراری آتش بس بمب افکن های دولت سوریه و روسیه روستاها را هدف قرار می دهند جدی بودن آن ها زیر سئوال می رود.

خانم پاور گفت: "بسیاری از شهرهای سوریه مانند درعا در حومه دمشق که تا به امروز ویران شده است با بمب افکن های سوری و روسی هدف قرار می گیرند. محلی که در کنترل داعش و النصره نیست."

وزارت دفاع روسیه امروز گفت با متوقف ساختن حملات هوایی درنقاطی که منطقه امن می خواند توافق ترک مخاصمه را رعایت می کند.


شورای امنیت سازمان ملل متحد یک ساعت پیش از آغاز آتش بس به قطعنامه مشترک آمریکا و روسیه در این زمینه به اتفاق آرا رای مثبت داده بود.


اجرای ترک مخاصمه چشم انداز ازسرگیری مذاکرات صلح سوریه را که بارها ناکام مانده بود احیا کرده است.
استفان دمیستورا فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه گفت مذاکرات صلح سوریه از دوشنبه ۱۷ اسفند از سر گرفته می شود.

در همین حال وزارت دفاع روسیه از برقراری خط مستقیم بین واشنگتن و مسکو برای نظارت بر رعایت ترک مخاصمات در سوریه خبر داد.

آقای دمیستورا پیشتر گفته بود ممکن است تخلفاتی از این توافق صورت گیرد اما راهکارهای لازم برای نظارت بر آن تدوین شده است: "اکنون بانیان طرح ترک مخاصمه روسیه و آمریکا برای نظارت بر مراکز عملیاتی جداگانه ای در مسکو، واشنگتن، لاذقیه، و امان مستقر کرده اند و سازمان ملل نیز یک مرکز عملیاتی ۲۴ ساعته در ژنو راه اندازی کرده است. این راهکار برای جمع آوری اطلاعات از تخلفات و انتقال سریع آن ها به آمریکا و روسیه است زیرا وظیفه نظارت به عهده این دو کشور است."

باراک اوباما دیروز ضمن تاکید بر ضرورت اجرای ترک مخاصمه گفته بود در صورتی که توافق با موفقیت اجرا شود آن وقت زمینه برای تمرکز جهانی برای نابودی داعش فراهم خواهد شد. او در عین حال بر روند انتقال سیاسی تدوین قانون اساسی انتخابات آزاد در سوریه تاکید کرد. آینده ای که به باور اوباما بشار اسد نمی تواند در آن جایی داشته باشد.

آقای اوباما روز جمعه گفت این ارزیابی زمینه اختلاف نظر اساسی بین واشنگتن، روسیه، و ایران است.

XS
SM
MD
LG