لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۳

استقبال نماینده مجلس سوریه از استعفای ابراهیمی


اخضر ابراهیمی، نماینده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه
اخضر ابراهیمی، نماینده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه
یک مقام سوری از استعفای اخضر ابراهیمی، نماینده مشترک سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب استقبال کرد و خواهان انتصاب میانجی «بی طرف تری» برای یافتن راه حل مسالمت آمیز برای بحران سوریه شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، فایض صائق، نماینده مجلس و از اعضای ارشد حزب بعث سوریه، روز چهارشنبه در مصاحبه ای تلفنی از دمشق، ابراهیمی را «مردی مغرض که در امور داخلی سوریه مداخله می کرد» توصیف کرد.

او گفت وقتی یک میانجی بین المللی مانند ابراهیمی «در موضوعی که مورد علاقه مردم سوریه است مداخله می کند، به این معنا است که او جانب یک طرف را گرفته است.»

ابراهیمی، دیپلمات هشتاد ساله الجزایری، نزدیک به دوسال برای پایان دادن به درگیری ها در سوریه میانجیگری کرد، اما تلاش های او به جایی نرسید.

در گزارش آسوشیتدپرس گفته می شود استعفای او دومین شکست سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در پایان دادن به مناقشه را نشان می دهد و شکاف های عمیقی را که در میان طرف های سوری و کشورهای اصلی در مورد چگونگی برقراری صلح وجود دارد برجسته می سازد.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد روز سه شنبه خبر استعفای ابراهیمی را اعلام کرد و روز چهارشنبه گفت آنرا با بی میلی دریافت کرده است.

او که در یک نشست خبری در استکهلم سوئد سخن می گفت اظهار داشت از ادامه خشونت ها در سوریه، بی آن که چشم اندازی برای یک راه حل سیاسی نمودار باشد، نگران است.

نبیل العربی دبیر کل اتحادیه عرب نیز روز چهارشنبه گفت از استعفای ابراهیمی عمیقا ناراحت است و آن را شکست جامعه بین المللی در به عهده گرفتن مسئولیت پایان دادن به جنگ در سوریه توصیف کرد.

یک گروه ناظر بر حقوق بشر در سوریه اعلام کرده است در سال جاری، نزدیک ۸۵۰ نفر در زندان های دولت سوریه تاکنون جان سپرده اند که شکنجه، عامل مرگ بسیاری از آنها بوده است.

گروه پزشکان برای حقوق بشر، که دفتر مرکزی آن در آمریکا قرار دارد، روز چهارشنبه در گزارشی گفت نیروهای سوریه بطور منظم به درمانگاه ها و مراکز مراقبت های پزشکی در نواحی تحت کنترل شورشیان حمله می کنند و تاکنون موجب مرگ بیش از ۴۶۰ نفر از دست اندرکاران امور پزشکی و ویرانی گسترده درمانگاه ها و بیمارستان ها شده اند. از آن طرف شورشیان نیز جریان آب را به بخش های تحت کنترل دولت در شهر حلب قطع کرده اند.

در این میان، عملیات جنگی روز چهارشنبه ادامه یافت و به گزارش کمیته هماهنگی محلی، شورشیان به انفجازی بزرگی در یک پایگاه نظامی در ناحیه وادی دیف، در شمال سوریه دست زدند.

این کمیته همچنین گفت شورشیان مقادیر زیادی مواد منفجره در داخل تونلی در زیر پایگاه کار گذاشتند. در مورد تلفات هنوز گزارشی نرسیده است.
XS
SM
MD
LG