لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۷

مذاکرات سوریه در قزاقستان بدون نتیجه پایان یافت؛ دور بعد اوایل شهریور


دور نخست مذاکرات صلح سوریه در آستانه پایتخت قزاقستان، به ابتکار روسیه، ترکیه و ایران، اواخر اوایل بهمن ۹۵ برگزار شد
دور نخست مذاکرات صلح سوریه در آستانه پایتخت قزاقستان، به ابتکار روسیه، ترکیه و ایران، اواخر اوایل بهمن ۹۵ برگزار شد

روسیه، ترکیه و ایران در ادامه گفت‌وگوهای خود با نمایندگان سوریه در قزاقستان با هدف پایان دادن به جنگ داخلی در آن کشور، روز چهارشنبه در بیاینه‌ای مشترک اعلام کردند برای نهایی کردن توافق ایجاد مناطق موسوم به «کاهش تنس» در سوریه یک کارگروه ویژه تشکیل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اعلام این موضوع در پایان دور دیگری از این مذاکرات در شهر آستانه، ممکن است به این معنا باشد که مسکو، آنکارا و تهران نتوانسته‌اند به توافق مورد نظر روسیه بر سر همه جزئیات مربوط به این توافق، که حدود دو ماه پیش حاصل شد، دست پیدا کنند.

این خبرگزاری در گزارشی جداگانه از قول بشار الجعفری سرپرست هیئت مذاکره کننده دولت سوریه در این دور از مذاکرات نوشت، موضع ترکیه در نشست امروز دلیل عمده نرسیدن به توافق نهایی بر سر اجرای این توافق بوده است. وی به جزئیات بیشتری اشاره نکرد.

توافق کاهش تنش اواسط اردیبهشت ماه در آستانه به ابتکار این سه کشور حاصل شد و خواستار توقف درگیری‌ها در چهار منطقه سوریه با هدف کاهش تنش در آن کشور است. جنگ داخلی سوریه هفتمین سال خود را سپری می‌کند و تاکنون بیش از ۴۰۰ هزار کشته بر جای گذاشته است.

این سه کشور همچنین در بیانیه پایانی خود گفته‌اند دور بعدی مذاکرات هفته آخر اوت (اوایل شهریور) در آستانه برگزار خواهد شد. ایران و روسیه از بشار اسد اما ترکیه از مخالفان او حمایت می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG