لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۰

انتقاد جیم متیس از توافق ایران، روسیه و ترکیه درباره سوریه: شیطان در جزئیات است


جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا
جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا

وزیر خارجه آمریکا پس از مرور تفاهم‌نامه سه جانبه صلح سوریه برای ایجاد مناطق «کاهش تنش» در این کشور، به عدم شفافیت در جزئیات آن اشاره کرد.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا پس از بررسی تفاهم‌نامه ایجاد مناطق «کاهش تنش» در سوریه به ابهامات در جزئیات آن اشاره کرد و گفت هنوز مشکلاتی در این جزئیات وجود دارند که باید مطرح و حل و فصل شوند.

روسیه، ترکیه، و ایران روز پنجشنبه توافق پیشنهادی مسکو برای ایجاد مناطق «کاهش تنش» در سوریه برای پایان دادن به درگیری های شش ساله را امضا کردند. تفاهم‌نامه امضا شده خواستار تمهیداتی برای کاهش جنگ در چهار منطقه سوریه می شود که شورشیان غیرمرتبط با داعش بخش اعظم آنها را در اختیار دارند.

با این حال، جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا، در مروری مقدماتی بر این تفاهم‌نامه گفت جزئیات بنیادی این توافق همچنان مبهم هستند، بویژه اینکه دقیقا چه شخص یا گروهی تعیین خواهد کرد این مناطق امن هستند یا خیر، و دیگر اینکه دقیقا چه گروه هایی از ورود به این مناطق منع شده اند.

وزیر دفاع آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا این تفاهم‌نامه می تواند به جنگ داخلی سوریه پایان دهد یا خیر گفت «شیطان همیشه در جزئیات است» و افزود جزئیات این تفاهم‌نامه باید مورد بررسی بیشتر قرار گیرند.

پیشتر نیز وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه ای نسبت به عملکرد جمهوری اسلامی ایران در سوریه ابراز نگرانی کرد و گفت به مشارکت ایران به عنوان یکی از طرف های قرارداد و دمشق با توجه به سابقه اش در توافق های قبلی، بدگمان است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG