لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۳

نگرانی دولت ترامپ از نقش جمهوری اسلامی ایران در سوریه


دولت ترامپ نگران دخالت ایران در سوریه است.
دولت ترامپ نگران دخالت ایران در سوریه است.

دو هفته بعد از نگرانی های دولت ترامپ از تعهد جمهوری اسلامی ایران به توافق هسته ای و دستور رئیس جمهوری برای بررسی آن، دولت آمریکا نگران نقش ایران در سوریه است.

به گزارش رویترز، وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه درباره تفاهم نامه کاهش تنش در سوریه که با میانجیگری روسیه و ترکیه امضا شد، ابراز نگرانی کرد. وزارت خارجه آمریکا می گوید به مشارکت ایران به عنوان یکی از طرف های قرارداد و دمشق با توجه به سابقه اش در توافق های قبلی، بدگمان است.

اشاره وزارت خارجه به تفاهم نامه روز پنجشنبه است. ترکیه، ایران و روسیه روز پنجشنبه تفاهم نامه ای را امضا کردند که خواستار انتخاب مناطق چهارگانه «توقف درگیری» در سوریه می شود.

این تازه ترین تلاش برای کاهش خشونت ها در سوریه است. تفاهم نامه اخیر می گوید که نیروی هوایی بشار اسد پروازها بر فراز مناطق چهارگانه فوق در شمال، مرکز و جنوب سوریه متوقف می شود. شبکه خبری ای.بی.سی آمریکا می گوید همزمان با امضای تفاهم نامه در مذاکرات آتش بس سوریه در آستانه، برخی اعضای هیات های اپوزیسیون سوریه مذاکرات پایتخت قزاقستان را ترک کردند.

تفاهم نامه فوق روز پنجشنبه میان ترکیه، روسیه و ایران در مذاکرات صلح سوریه در آستانه پایتخت قزاقستان و برای کاهش تنش در برخی نقاط سوریه امضا شد.

استوارت جونز معاون موقت وزارت خارجه آمریکا در این مذاکرات از سوی ایالات متحده شرکت داشت. وزارت خارجه آمریکا می گوید «ما در مذاکرات مشارکت مستقیم نداشته و در حال حاضر نیز طرفی از قرارداد نیستیم.

وی افزود: ما نگران تفاهم نامه آستانه از جمله درباره حضور ایران در آن به عنوان «ضامن» هستیم. فعالیت های ایران در سوریه نه تنها خشونت ها را متوقف نکرده بلکه به آن دامن زده و حمایت بی تردید ایران از رژیم اسد فلاکت مردم سوریه را تداوم داده است.

جمهوری اسلامی ایران در سه سال اخیر با اعزام نیروهای سپاه به بشار اسد کمک می کند. هرچند ایران حضور نظامی در سوریه را رد می کند اما دهها فرمانده و مقام سپاه در سوریه کشته شده اند. ایران آنها را «مدافعان حرم» می نامد.

سفر پرزیدنت ترامپ به عربستان با موضوع ایران

در حالی وزارت خارجه آمریکا نسبت به نقش ایران در سوریه ابراز نگرانی می کند که سفر این ماه پرزیدنت ترامپ به خاورمیانه و بخصوص عربستان با موضوع نقش ایران در خاورمیانه خواهد بود. روز پنجشنبه اعلام شد آقای ترامپ در سفر خود ضمن حضور در اسرائیل، به عربستان نیز سفر خواهد کرد.

عادل جبیر وزیر خارجه عربستان پنجشنبه گفت سفر آقای ترامپ به عربستان باعث افزایش همکاری واشینگتن با کشورهای مسلمان برای مبارزه با افراط گرایی و تروریسم است.

عربستان و برخی کشورهای عرب حوزه خلیج فارس، ایران را به دخالت در یمن، بحرین و سوریه متهم می کنند، اتهامی که ایران آن را رد می کند.

XS
SM
MD
LG