لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۲

تردید بشار اسد نسبت به امکان برقراری آتش بس


بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه
بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه

همزمان با سفر فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه به دمشق، رئیس جمهوری این کشور نسبت به عملی شدن آتش بس پیشنهادی به منظور متوقف کردن جنگ در سوریه ابراز تردید کرد و امکان برقراری آتش بس با شبه نظامیان مخالفت دولت را به زیر سئوال برد.

استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل روز سه شنبه در دمشق با ولید معلم، وزیر امورخارجه سوریه دیدار و گفتگو کرد. به گفته یک سخنگوی سازمان ملل، این دیدار با هدف تضمین "ترک تخاصم" و ارسال کمک های انسانی به جنگ زدگان سوری صورت گرفت.

این سخنگو در یک کنفرانس خبری در ژنو، گفت شاهد وخیم تر شدن شرایط در سوریه هستیم.

اما بشار اسد روز سه شنبه ۱۶ فوریه، ۲۷ بهمن گفت: "آنها می‌گویند خواستار آتش بسی در عرض یک هفته هستند، چه کسی می‌تواند شرایط مناسب را در یک هفته ایجاد کند؟ هیچ کس. اگر سازمان‌های تروریستی از آتش بس امتناع کنند چه کسی با آنها صحبت خواهد کرد؟"

رئیس جمهوری سوریه همه شبه نظامیان مخالف دولت را تروریست می‌نامد.

شماری از کشورهای جهان، روز جمعه گذشته ۱۲ فوریه در مونیخ درباره پایان خصومت‌ها در سوریه به تفاهم رسیدند و قرار گذاشتند آتش بس را روز جمعه آینده به اجرا گذارند تا کمک های انساندوستانه هرچه زودتر به جنگ زدگان برسد.

با این حال آقای اسد معتقد است که کسی در این زمان کوتاه قادر به توقف جنگ میان طرف‌های درگیر درسوریه نیست.

آقای اسد همچنین ترکیه و عربستان سعودی را به دخالت در امور سوریه متهم کرد. این دو کشور در حملات هوایی ائتلاف به رهبری ایالات متحده علیه گروه موسوم به دولت اسلامی در سوریه همکاری دارند. عربستان سعودی به تازگی اعلام کرده است که آماده فرستادن نیروی زمینی به سوریه برای نبرد با تروریست‌ها است.

آقای دی میستورا گفته است در سوریه "در مورد مساله رساندن کمک های انساندوستانه به مناطق تحت محاصره بدون هیچگونه ممانعتی گفتگو شده است؛ نه تنها ممانعت از سوی نیروهای دولتی بلکه اپوزیسیون و داعش."

قدرت‌های جهان امیدوارند بتوانند مذاکرات متوقف مانده صلح سوریه را تا پایان ماه جاری میلادی از سر گیرند.

XS
SM
MD
LG