لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۴

سازمان ملل: آتش بس یکجانبه روسیه در حلب برای کمک رسانی کافی نیست


با وجود آرامش نسبی در شهر حلب سوریه که به دنبال تمدید آتش بس یکجانبه روسیه گزارش شده است، سازمان ملل متحد می‌گوید نمی‌توان از موقعیت ایجاد شده برای ارسال کمک‌های انسان دوستانه به ساکنان غیرنظامی آن شهر استفاده کرد.

خبرگزاری رویترز روز جمعه در گزارشی به نقل ینس لارکی یکی از سخنگویان سازمان ملل نوشت که آتش بس یکجانبه اعلام شده در بخش شرقی شهر حلب توسط ارتش روسیه، از ضمانت‌های امنیتی لازم برای کمک‌رسانی به مردم برخوردار نیست.

روسیه اواخر مهر ماه آتش بس موقتی را در حلب اجرا کرد که با وجود رد آن توسط مخالفان بشار اسد، کرملین تصمیم به تمدید آن گرفت. به دنبال وقوع برخی درگیری‌ها ارتش روسیه خواستار ازسرگیری حملات شد که ولادیمیر پوتین با آن مخالفت کرد.

روسیه روز چهارشنبه اعلام کرد آتش بس حلب را تا جمعه (امروز) تمدید می‌کند، و دلیل آن را آخرین فرصت به شورشیان مخالف دمشق و همینطور غیرنظامیان برای خروج از شهر عنوان کرد. از این رو انتظار می‌رود دور جدیدی از حملات به زودی آغاز شود.

با این حال خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه در گزارشی به نقل از گروه ناظر بر وضعیت حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است، از برقراری «آرامش نسبی» در بخش شرقی حلب خبر داد.

بنا بر اعلام این گروه، به دنبال تمدید ده ساعته آتش بس موقت حلب در روز جمعه، هیچگونه اقدام نظامی عمده‌ای از سوی نیروهای دولتی سوریه و ارتش روسیه، و همچنین گروه‌های مخالف دمشق گزارش نشده است.

تلویزیون دولتی سوریه تصاویری از چندین دستگاه اتوبوس‌ در مناطق مشخصی از شهر را نشان داد که برای انتقال افرادی که قصد ترک کردن شهر را دارند، مستقر شده‌اند.

با این حال به گفته گروه ناظر بر وضعیت سوریه، تا شهر جمعه کسی از این اتوبوس‌ها برای خروج از منطقه استفاده نکرده است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی در همین زمینه به نقل از سخنگوی نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه نوشت که سازمان ملل با خروج غیرنظامیان از حلب مخالف است، مگر آن که کاملا داوطالبانه باشد.

بر اساس برآوردهای سازمان ملل، حدود ۲۷۵ هزار غیرنظامی همچنان در بخش شرقی حلب – که زمانی بزرگترین شهر سوریه بود – گرفتار هستند. حلب از سال ۲۰۱۱ میان نیروهای دولتی و اپوزیسیون تقسیم شده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG