لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۹

مخالفت دولت سوریه با ارسال مواد غذایی و دارو به محاصره شدگان


یک اتاق جراحی ویران شده در حلب پس از بمباران‌ها
یک اتاق جراحی ویران شده در حلب پس از بمباران‌ها

فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه می گوید دمشق با پیشنهاد او برای تخلیه مجروحان از بخش شرقی شهر حلب مخالفت کرده است. به گفته استفان دی میستورا حکومت سوریه حتی با ارسال مواد غذایی و دارو برای غیر نظامیانی که در این بخش از شهر به تله افتاده‌اند صراحتا مخالفت کرده است.

به گزارش سازمان نظارت بر وضعیت حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا، که اخبار خود را از فعالان داخل سوریه می گیرد، در پنج روز اخیر که بمباران هوایی بخش شرقی حلب از سر گرفته شده، ۱۶۴ نفر در آن شهر کشته شده‌اند.

تقریبا ۲۵۰ هزار نفر در بخش شرقی حلب که تحت کنترل مخالفان مسلح است، به دام افتاده‌‎اند و فرستاده سازمان ملل به سوریه می گوید وزارت خارجه سوریه هر دو پیشنهاد کتبی او برای امداد رسانی به غیر نظامیان را رد کرده است.

​حملات هوایی و گلوله باران بخش شرقی حلب، از جمله محله «الشهر» باعث شده تا تمام بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در این بخش از شهر حلب که به زیر زمین ها منتقل شده بودند، تا اطلاع ثانوی تعطیل شوند.

شهرک دوما

در طول جنگ داخلی سوریه شهرک دوما در تقریبا ۱۰ کیلومتری شمال شرقی دمشق بین مخالفان مسلح و ارتش سوریه دست به دست شده است.

این شهر هم اکنون در کنترل مخالفان رژیم سوریه بوده و با وجود نزدیکی به پایتخت یکی از اهداف نیروی هوایی سوریه است.

دبیرکل پیمان ناتو نیز که روز دوشنبه در نشست پارلمانی ناتو در شهر استانبول ترکیه شرکت کرده بود، گفت که جنگ داخلی سوریه راه حل نظامی ندارد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو معتقد است: «تراژدی انسانی در سوریه وخیم‌تر شده، زیرا حملات هوایی به شهر حلب و سایر شهرها افزایش یافته است. این کار باید متوقف شود. می‌دانیم که کار ساده‌ای نیست اما همه می‌دانند که دیالوگ و گفت‌وگو برای تغییر مسالمت آمیز تنها راه حل این جنگ است.»

ارتش سوریه علاوه بر استفاده از تسلیحات سنگین در شهرها و روستاها، از محاصره مراکز جمعیتی و جلوگیری از ورود مواد خوراکی و دارویی نیز به عنوان یک تاکتیک جنگی استفاده کرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG