لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۰

مخالفان سوریه از توافق با مسکو برای آتش بس در حلب خبر دادند


نیروهای دولتی سوریه می گویند شهر حلب بطور کامل از کنترل مخالفان آزاد شده است.
نیروهای دولتی سوریه می گویند شهر حلب بطور کامل از کنترل مخالفان آزاد شده است.

یکی از مسئولان یک گروه‌ مخالف دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه روز سه شنبه اعلام کرد که در پی مذاکرات مخالفان و روسیه، که از دمشق حمایت می‌کند، دو طرف بر سر طرح آتش بس در حلب به توافق رسیده‌اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام گروه فاستقم، از گروه‌های شورشی فعال در حلب، نوشت که «شب گذشته گفت‌وگوهایی با روسیه انجام شد ... اول (توافق) شد بمباران هوایی امروز متوقف شود، که صبح متوقف شد؛ اما درگیری‌ها ادامه یافت.»

زکریا ملاحفجی در ادامه به رویترز گفت، با این حال توقف بمباران‌ها در حلب همچنان ادامه دارد و امشب باید آتش بس به اجرا در آید. به گفته او، سازمان ملل و ترکیه، که از مخالفان اسد حمایت می‌کند، نیز در این مذاکرات حضور دارند.

یک منبع دیگر نزدیک به شورشیان سوری که خبرگزاری رویترز هویت او را فاش نکرده است، هم ضمن تائید این خبر گفته است که بر سر خروج غیرنظامیان و مخالفان از این شهر تحت محاصره توافق شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز در گزارشی در همین زمینه نوشت، شورشیان مخالف بشار اسد برای اجرای طرح آتش بس و خروج غیرنظامیان و مخالفان باقی مانده در برخی محله‌های شرق حلب، با مسکو به توافق رسیده‌اند.

این خبرگزاری از قول اسامه ابو زید مشاور حقوقی «ارتش آزاد سوریه»، یکی از گروه های مسلح عمده مخالف بشار اسد، نوشت که آتش بس مذکور قرار است اواخر روز سه شنبه به اجرا گذاشته شود.

حلب، که زمانی بزرگترین شهر سوریه بود، پس از آغاز درگیری‌ها در سال ۲۰۱۱ بین نیروهای دولت بشار اسد و مخالفان آن تقسیم شد. بخش شرقی در کنترل مخالفان و بخش غربی در اختیار نیروهای دولتی است.

دولت سوریه با حمایت هوایی ارتش روسیه از ماه گذشته با تشدید حملات و تنگ‌تر کردن حلقه محاصره مخالفان، بخش بزرگی از شرق حلب را از شورشیان بازپس گرفته‌اند و دمشق می گوید شهر بطور کامل آزاد شده است.

همزمان با پیشروی نیروهای دولتی سوریه در شرق حلب، سازمان ملل متحد، ایالات متحده و همپیمانان غربی و منطقه ای آن، به شدت از بروز فاجعه انسانی در آن شهر ابراز نگرانی کرده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG