لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۰

به کمک‌های انسان‌دوستانه به سوریه سرعت داده می شود


رای گیری در جلسه چهارشنبه شب شورای امنیت سازمان ملل برگزار شد.
رای گیری در جلسه چهارشنبه شب شورای امنیت سازمان ملل برگزار شد.

چهارشنبه شب شورای امنیت سازمان ملل متحد به قطعنامه ای رای داد که براساس آن ارسال کمک های انسان‌دوستانه به سوریه تسریع می شود.

استفان دی میستورا ، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه روز پنجشنبه در واکنش به این قطعنامه گفت ، جهان شاهد گام مهمی در بحران سوریه است.

وی افزود: «امروز روز مهمی در عملیات خروج غیرنظامیان و مخالفان مسلح در سوریه است.»

آقای دی میستورا همچنین از قطعنامه سازمان ملل که با رای تمامی ۱۵ عضو شورای امنیت خواهان اعزام ناظران بین المللی برای نظارت به عملیات خروج از شرق حلب شده بود استقبال کرد و گفت، این رای متفق القول بین المللی نشان می دهد که جامعه جهانی می تواند برای مرحله بعدی یعنی گفتگوهای سیاسی برای حل سیاسی بحران در سوریه گام بردارد.

به گفته دیده بان جقوق بشر سوریه ، با از سرگیری عملیات خروج ، ۶۰ اتوبوس ، از امروز سه هزار سکنه و نیز گروهی از مخالفان را از شرق حلب که در سرمای یخبندان انتظار می کشند، خارج خواهند کرد.

فرحان حق قائم مقام سخنگوی دبیر کل سازمان ملل متحد ، از آغاز عملیات مستقر شدن ناظران سازمان های بین المللی همزمان با ادامه خروج مخالفان مسلح از شرق حلب خبر داد.

وی گفت: «خروج سکنه از منطقه محاصره شده در شرق حلب که برای بیش از یک روز به تاخیر افتاده بود ، با نظارت هلال احمر سوریه و کمیته صلیب سرخ جهانی از ساعت ۴ بعدازظهر به وقت محلی از سر گرفته شد و انتظار می رود در ساعات بعدی ادامه یابد.»

به گفته آقای حق بیش از ۲۵ هزار نفر در روزهای ۲۵ تا ۳۰ آذر ماه جاری از شرق حلب خارج شده اند.

او همچنین گفت ، حدود ۳۰۰ زخمی و بیمار نیز به ترکیه منتقل شده اند.

آقای حق نیز از تمدید متفق القول قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل ، برای ارسال کمک های نوعدوستانه به حدود ۱۴میلیون مردم نیازمند سوریه استقبال کرد.

وی گفت: «شورای امنیت مفاد قطعنامه ای مربوط به کمک های نوعدوستانه به سوریه را برای ۱۲ماه دیگر تمدید کرد. این شورا از مقام های سوریه خواسته است با سرعت عمل به کلیه درخواست های سازمان ملل و سازمان های مجری مربوطه برای ارسال کمک ها به تمامی مناطق در آن کشور رسیدگی کند.»

در همین حال ، مجمع عمومی سازمان ملل متحد دیروز به قطعنامه پیشنهادی لیختن اشتاین برای تشکیل کمیته ای مستقل رای داد که در همکاری با کمیسیون تحقیقات سازمان ملل در امور سوریه ، مدارک و شواهد کافی از بروز جنایات جنگی در سوریه جمع آوری کند.

این قطعنامه غیر الزامی با ۱۰۵رای موافق ، ۱۵رای مخالف و ۵۲ رای ممتنع تصویب شد. نمایندگان سوریه ، و متحدانش ، روسیه و ایران با این قطعنامه مخالفت کردند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG