لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۰

دیدار اخضر ابراهیمی از اردوگاه پناهندگان سوری در ترکیه


اخضر ابراهیمی در دیدار با پناهندگان سوری در جنوب ترکیه- 18 سپتامبر 2012
اخضر ابراهیمی در دیدار با پناهندگان سوری در جنوب ترکیه- 18 سپتامبر 2012
اخضر ابراهیمی فرستاده بین المللی برای رسیدگی به بحران سوریه درباره برقرار صلح در این کشور و بازگشت آوارگان سوری به کشورشان ابراز امیدواری کرد.

ابراهیمی این موضوع را روز سه شنبه در پی دیداری از اردوگاه آلتینوزو در ترکیه در نزدیکی مرز سوریه و درحالی ابراز داشت که ده ها تن از آوارگان، تظاهراتی علیه بشار اسد برپا کرده بودند.

ترکیه، که بیش از ۸۰ هزار آواره را در ۱۳ اردوگاه جداگانه پناه داده است، به عنوان مرکزی برای رهبران ارتش سوریه آزاد عمل می کند و میزبانی اعضای گروه اپوزیسیون شورای ملی سوریه را بر عهده دارد.

روز سه شنبه همچنین عراق مرز با سوریه را برای پذیرفتن آوارگانی که از خشونت می گریزند بازگشایی کرد، اما به دلایل امنیتی به جوانان اجازه نداد وارد شوند.

گذرگاه مرزی القائم در پایان اوت بسته شد، در آن زمان نیروهای سوریه با مخالفان برای کنترل یک فرودگاه و پایگاه نظامی در نزدیکی شهر مرزی ابوکمال، که در مسیر تدارکاتی عمده ای از عراق قرار دارد، می جنگیدند.

در این میان، گروه های فعال روز سه شنبه گزارش دادند سربازان دولت سوریه به گلوله باران چندین ناحیه در شهر حلب و دمشق ادامه می دهند.

روز دوشنبه، وزیران امور خارجه گروه چهارگانه ای که اخیرا برای یافتن راهی جهت پایان دادن به بحران سوریه تشکیل شده است، برای نحستین بار در قاهره ملاقات کردند.

در گروه تماس سه حامی قیام سوریه - ترکیه، عربستان سعودی و مصر– و ایران ، متحد منطقه ای دولت دمشق حضور دارند.

آمریکا درگیری ایران در مذاکرات سوریه را رد می کند. روز سه شنبه، ایران گزارش های رسانه های غرب را که مصر سعی کرده است ایران را به دست کشیدن از حمایت از بشار اسد ترغیب کند محکوم کرد.

مصر، ترکیه و عربستان سعودی می خواهند اسد برای برقراری صلح در سوریه کنار برود. ایران ترکیه و عربستان را به حمایت نظامی از مخالفان دولت سوریه متهم می کند، در حالی که تهران اعزام مشاوران نظامی برای کمک به نیروهای سوریه را پذیرفته است.
XS
SM
MD
LG