لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۲۲

آمریکا گفت وگو با روسیه درباره سوریه را بی نتیجه دانست


فعالان سوری می گویند نیروهای دولتی روز یکشنبه حلب را بمباران کردند. بمبارانها به تشدید کمبود آب آشامیدنی در این بزرگترین شهر کشور منجر شد و ده ها کشته برجا گذاشت.

فعالان اپوزیسیون می گویند در این حملات محله های مسکونی شمال شهر حلب هدف قرار گرفت. پیشتر نیروهای مخالف سعی کرده بودند این محله ها را تسخیر و از کنترل دولت خارج کنند.

شمار قطعی تلفات معلوم نیست و تائید مستقل گزارشها ممکن نبوده است.

یک روز پیش از وقوع این خشونت ها سکنه حلب با قطع آب آشامیدنی مواجه شده بودند که ناشی از آسیب دیدن خط لوله شبکه آب رسانی شهر در جریان نبردهای شدید میان نیروهای دولت و شورشیان بود.

فعالان اپوزیسیون می گویند این خط لوله هدف بمباران هائی قرار گرفت که نیروهای دولت علیه مخالفان انجام دادند، اما مقامات دولتی مخالفان را به خرابکاری در خط لوله متهم می کنند.

در همین حال هیلاری کلینتون وزیر امورخارجه آمریکا می گوید بحث و گفتگو با رهبران روسیه در باره سوریه ثمربخش نبوده است. دیپلمات ارشد آمریکا برای شرکت در کنفرانس سران کشورهای حوزه اقیانوس آرام در روسیه بود. خانم کلینتون گفت مذاکراتش با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری و سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در باره چگونگی برخورد با شورش سوری ها علیه حکومت مستبد بشار اسد رئیس جمهوری آن کشور، پیشرفت چندانی نداشته است.

خانم کلینتون گفت اگر اختلافات باقی بماند وی مایل است با کشورهای همفکر برای حمایت از اپوزیسیون سوریه در مبارزاتش همکاری کند.

آقای لاوروف گفت بنظر می رسد تحریم های یکجانبه آمریکا علیه سوریه بیشتر جنبه فرامرزی پیدا می کند و به منافع تجاری روسیه لطمه می زند. وی گفت مسکو روشن ساخته است که این روشی پذیرفتنی نیست.

روسیه و چین بارها مانع از تلاش قدرت های غربی و عرب برای تصویب قطعنامه هائی تهدید کننده علیه اسد در شورای امنیت سازمان ملل متحد شده اند.

قیام ۱۸ ماهه در سوریه تاکنون بیش از ۲۰ هزار کشته و هزاران آواره بجا گذاشته است.
XS
SM
MD
LG