لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۶

شمار آوارگان سوریه از 250 هزار تن فراتر رفت


سازمان ملل متحد می گوید شمار آوارگانی که از سوریه گریخته اند از 250 هزار تن فراتر رفته است، و مشکلات انسانی ناشی از این مناقشه را " بزرگترین بحران ما" می نامد.
کمیساریای عالی آوارگان و پناهجویان روز سه شنبه گفت بیش از 85 هزار سوری در اردن، نزدیک 75 هزار نفر در ترکیه، 67 هزار تن در لبنان و 22 هزار و 500 نفر در عراق ثبت نام کرده اند.
سخنگوی کمیساریا به صدای امریکا گفت هر روز هزاران نفر بر شمار آوارگان افزوده می شود. او گفت دو ارجحیت اصلی برای کمیساریا این است که از کشورهای همسایه بخواهد مرزهای خود را باز نگاهدارند و بر حمایت بین المللی از فراهم آوردن امکانات زیستی برای آوارگان افزوده شود.
سخنگو وضع در اردوگاه های آوارگان در اردن را غیر قابل قبول نامید و هشدار داد که گرمای سوزان تابستان بزودی جای خود را به زمستان سخت حواهد داد.
آنجلا جولی، ستاره سینما و فرستاده ویژه کمیساریا همراه با آنتونیو گوترس رییس کمیساریا از اردوگاه زعتر در اردن دیدن می کند.
روز سه شنبه همچنین فعالان گفتند سربازان سوریه برای جلوگیری از پیشروی مخالفان شهر حلب را کوبیدند. گزارش ها حاکی است در دیگر بخش های سوریه نیز خشونت و خونریزی روی داد. درهمین حال اخضر ابراهیمی فرستاده سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا در پیشاپیش سفر به دمشق و ملاقات با مقامات دولت سوریه در قاهره با اعضای اپوزیسیون سوریه به گفت و گو نشست.
ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا نیز برای ملاقات با محمد مرسی رییس جمهوری مصر و گفت و گو در باره سوریه به قاهره رفته است، این دیدار در حالی صورت می گیرد که همسایگان سوریه نیز برای بحث در باره مناقشه در پایتخت مصر جمع شده اند.
نخستین جلسه یک گروه تماس منطقه ای ، شام دوشنبه در قاهره با حضور هیات هایی از مصر، ترکیه، ایران و عربستان سعودی برگزار شد.
XS
SM
MD
LG