لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۷

ادامه خشونت ها در سوریه؛ اذعان تهران به حمایت نظامی از دمشق


خشونت ها در سوریه امروز یکشنبه نیز ادامه یافت و نیروهای دولتی محله های تحت کنترل مخالفان در دمشق، حلب ، حما، حمص و دیرالزور را بمباران کرده و زیر توپخانه سنگین گرفتند.

ناظران یک گروه سوری حقوق بشری مستقر در لندن می گویند دست کم ۲۰ نفر در جریان این حملات کشته شدند.

این در حالی است که امروز در ایران فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد سپاه به سوریه کمک غیرنظامی می کند و اگر این نزدیکترین متحدش با حمله نیروهای خارجی مواجه شود، تهران ممکن است به نفع سوریه دست به اقدام نظامی بزند.

اظهارات محمد علی جعفری، نخستین اذعان رسمی ایران به حضور نظامی در سوریه است؛کشوری که سرکوب های ۱۸ ماهه گذشته توسط نیروهای دولتی در آنجا هزاران کشته بجا گذاشته است.

رسانه ها در ایران اظهارات جعفری را نقل می کنند که گفته است تعدادی از افراد نیروی قدس در سوریه حضور دارند. وی به شمار این افراد اشاره ای نکرده است اما میگوید آنها کمک های معنوی و مشورتی ارائه می دهند.

نیروی قدس واحدی از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که برای صدور ایدئولوژی انقلاب ایران بوجود آمده است. این نیرو به توطئه چینی در داخل عراق پس از سرنگونی صدام حسین دیکتاتور عراق متهم شده است.

مقامات آمریکائی در ماه جاری میلادی اعلام کردند عراق با گشودن حریم هوائی خود به روی هواپیماهای ایران ارسال تسلیحات به سوریه را تسهیل می کند. بغداد این اتهام را رد کرده است.

جعفری همچنین گفت حمله اسرائیل به ایران اقدام تلافی جویانه ایران علیه پایگاه های آمریکائی در منطقه را در پی خواهد داشت و تجارت از طریق تنگه هرمز را مختل خواهد کرد.

در تحولی دیگر در سوریه، امروز اخضر ابراهیمی نماینده صلح جامعه بین المللی، دمشق را پس از سفری چهار روزه که ملاقات با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه بخشی از آن بود، ترک کرد.
XS
SM
MD
LG