لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۸

مرسی: اسد باید از تاریخ درس بگیرد


رییس جمهوری مصر می گوید بشار اسد، رییس جمهوری سوریه باید از " تاریخ " درس بگیرد و تا فرصت باقی است کنار برود. همزمان، نخست وزیر ترکیه می گوید سوریه به یک "حکومت تروریستی" تبدیل شده است و مردم خود را قتل عام می کند.

محمد مرسی، رییس جمهوری مصر ، روز چهارشنبه در اجلاس اتحادیه عرب در قاهره گفت حل بحران سوریه مسئولیت اعراب است. وی بار دیگر از بشار اسد خواست استعفا دهد. او گفت "زمان تغییر در سوریه رسیده است و نباید با حرف زدن درباره اصلاحات وقت تلف کرد."

مرسی همچنین گفت گروه چهارگانه کشورهای منطقه ای که قاهره پیشنهاد کرده است، و ترکیه، عربستان سعودی، ایران و مصر را شامل می شود، درباره بحران سوریه بحث خواهند کرد.

در اظهارنظری جداگانه، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، بار دیگر از نبود همفکری بین المللی در مورد هرج و مرج در سوریه ابراز ناراحتی کرد. او روز چهارشنبه در جلسه حزب حاکم عدالت و پیشرفت در آنکارا گفت ترکیه نمی تواند برای همیشه نسبت به آنچه در سوریه می گذرد بی تفاوت بماند.

آنکارا در آغاز مناسبات خوبی با دولت اسد داشت، اما از زمان قیام مردم سوریه به یکی از سرسخت ترین منتقدین او تبدیل شده است.

در این میان، گروه ناظر بر حقوق بشر روز چهارشنبه گفت نیروهای سوریه در گلوله باران محله های زیر کنترل مخالفان در حلب، دست کم ۱۹ تن از جمله هفت کودک را کشتند.

دیگر گروه های مخالف شمار کشته شدگان را ۴۳ تن، شامل زنان و کودکان، اعلام کردند. به دلیل محدودیت های شدید دولت سوریه در مورد دسترسی خبرنگاران به مناطق نبرد، صدای آمریکا نمی تواند میزان تلفات را تایید کند.
XS
SM
MD
LG