لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۹

پایان رقابت هنری یوروویژن در سوئد؛ سوئیس اول شد، نماینده اسرائیل پنجم


شصت و هشتمین دوره مسابقات یوروویژن شنبه شب به وقت محلی و همزمان با تظاهرات طرفداران فلسطین‌ها، با معرفی نیمو، خواننده سوئیسی و آهنگ «کد» به عنوان برنده نخست، در شهر مالمو سوئد پایان یافت.

آهنگ «کد»، بازتاب دهنده سفر شخصی خواننده اثر در پذیرش هویت غیرجنسیتی خود است که نیمو توانست با اجرای آن و کسب بیشترین امتیاز از هیئت داوران ملی و تماشاگران سراسر جهان، بیبی لازانیای کروات را شکست داده و به عنوان نخست دست یافت.

پس از نماینده کرواسی، خوانندگان اوکراین، فرانسه و اسرائیل رتبه‌‌های سوم تا پنجم را از آن خود کردند.

ادن گولان، خواننده ۲۰ ساله و نماینده اسرائیل، در حالی با ترانه «طوفان» به مقام پنجم رسید که حضورش در یوروویژن امسال با حواشی زیادی همراه بود و اعتراضات خیابانی گسترده مخالفان اسرائیل این جشن موسیقی را تحت‌الشعاع جنگ در غزه، به یک فضای پرتنش تبدیل کرد و گروهی از حامیان فلسطینی‌ها خواستار تحریم این مسابقات به دلیل شرکت نماینده‌ای از اسرائیل بودند.

پلیس سوئد هم اعلام کرد در روز شنبه و همزمان با برگزاری مسابقه فینال، حدود ۶ هزار نفر در اعتراض به حضور نماینده اسرائیل در مسابقات یوروویژن تظاهرات کردند.
ساعاتی قبل از فینال نیز، یوست کلاین، شرکت کننده هلندی، به دلیل درگیری در پشت صحنه از مسابقه اخراج شد.

فینال یوروویژن با حضور خوانندگانی از ۲۵ کشور جهان برگزار شد و برآورد شد که حدود ۱۸۰ میلیون نفر در سراسر جهان آنرا تماشا کردند.

مالمو، سومین شهر بزرگ سوئد نیز به طور مستقیم میزبان حدود صد هزار بازدیدکننده از این رویداد هنری بود که به مدت یک هفته این رقابتها را از نزدیک تماشا کردند.

XS
SM
MD
LG