لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۸

سوئد در میانه اعتراض‌های ضد جنگ برای فینال یوروویژن آماده می‌شود


اعتراض‌های ضد جنگ اسرائیل و حماس بر شهر مالمو سوئد، میزبان رقابت نهایی یوروویژن، که روز شنبه ۲۲ اردیبهشت برگزار می‌شود، سایه انداخته است.

یوروویژن همواره یک رقابت هنری غیرسیاسی تلقی شده است اما شصت و هشتمین دوره از این رقابت‌ها در پس‌زمینه عملیات نظامی اسرائیل در غزه برگزاری می‌شود که با حمله مرگبار ۱۵ مهر به اسرائیل آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در یوروویژن امسال هیجان برای تماشای فینال با تنش و تدابیر امنیتی شدید درهم آمیخته است و عرصه درگیری سیاسی در فضای مجازی و در خیابان‌های مالمو از سوی آنهایی شده است که خواستار حذف اسرائیل از این رقابت هستند.

ادن گولان، خواننده اسرائیلی، که با ۲۵ کشور دیگر رقابت می‌کند در شرایطی با ترانه «طوفان» به مرحله نهایی مسابقات راه یافت که در اولین اجرای خود با واکنش تند تماشاگران روبرو شده بود.

اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اروپا همزمان با آن که در برابر درخواست‌های حذف اسرائیل از یوروویژن مقاومت کرد از این کشور خواسته بود تا ترانه نماینده خود با عنوان «باران اکتبر» را که اشاره‌ای با حمله تروریستی حماس به اسرائیل بود، تغییر دهد.

این درخواست که با هدف اجتناب از تنش‌های سیاسی صورت گرفت، در نهایت با موافقت اسرائیل همراه شد و عنوان ترانه به «طوفان» تغییر کرد تا ادن گولان بتواند در یوروویژن حاضر باشد.

انتظار می‌رود مالمو، سومین شهر بزرگ سوئد، میزبان حدود صد هزار بازدیدکننده برای این رویداد هنری باشد و تخمین زده شده که میلیون‌ها نفر در اروپا و مناطق دورتر آن را تماشا کنند.

XS
SM
MD
LG