لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۹

خواننده اسرائیلی به مرحله نهایی «یوروویژن» رسید


عدن گولان، خواننده اسرائیلی، همزمان با حاشیه های ناشی از ادامه جنگ در غزه، روز پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت، در مسابقات موسیقی «یوروویژن» در شهر مالمو در سوئد با ترانه «طوفان» به مرحله نهایی این مسابقات راه یافت.

او در این مسابقات با نمایندگان ۲۵ کشور دیگر رقابت دارد. این خواننده اسرائیلی در شرایطی به مرحله نهایی مسابقات راه یافت که در اولین اجرای خود با واکنش تند تماشاگران روبرو شده بود.

عدن گولان علی‌رغم این که در مرحله نیمه‌نهایی با رفتارهای تند و تلاش‌ برای برهم زدن اجرایش روبرو شد، اما به گفته برخی داوران و طرفدانش، متمرکز بود و «با اطمینان و زیبایی» آهنگ خود را خواند.

اجرای این خواننده جوان اسرائیلی در دومین مرحله نیمه‌نهایی یوروویژن، مهمترین حاشیه سیاسی امسال محسوب می‌شود که این مسابقات را تحت تأثیر قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در تظاهرات طرفداران فلسطینیان، چهره‌های مشهوری مانند گرتا تونبرگ ۲۱ ساله، فعال محیط زیست، برای اعتراض به ادامه جنگ در غزه از سوی اسرائیل شرکت داشتند.

به گفته پلیس، حدود پنج هزار تن در این تظاهرات شرکت کردند و به‌رغم بروز برخی مسائل جزئی، تظاهرات آرام بود و مشکل خاصی گزارش نشد.

یوروویژن از مهمترین رویدادهای هنری جهان است و به همین دلیل حدود یکصد هزار علاقمند از کشورهای مختلف راهی شهر مالمو شده اند.

ادامه جنگ در غزه که پیامد حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به اسرائیل است، با اعتراضات زیادی همراه شده است. طرفداران فلسطینی‌ها خواستار اخراج اسرائیل از یوروویژن هستند ولی اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اروپا، برگزارکننده اصلی برنامه، این درخواست را نپذیرفت.

مسابقات امسال در مالمو به دلیل نگرانی‌های امنیتی تحت تدابیر شدید از سوی پلیس برگزار می‌شود و نیروهای پلیس حضور چشمگیری در محل دارند. تماشاگران پیش از ورود به تالار اصلی به دقت بازرسی می‌شوند و باید از دستگاه‌های ویژه فلزیاب عبور کنند.

اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اروپا همزمان با آن که در برابر درخواست‌های حذف اسرائیل از یوروویژن مقاومت کرد از این کشور خواسته بود تا ترانه نماینده خود با عنوان «باران اکتبر» را که اشاره‌ای با حمله تروریستی حماس به اسرائیل بود، تغییر دهد.

این درخواست که با هدف اجتناب از تنش‌های سیاسی صورت گرفت، در نهایت با موافقت اسرائیل همراه شد و عنوان ترانه به «طوفان» تغییر کرد تا ادن گولان بتواند در یوروویژن حاضر باشد.

XS
SM
MD
LG