لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۵

اجرای خواننده اسرائیلی در یوروویژن؛ تظاهرات طرفداران فلسطینی‌ها در مالمو


تظاهرات گسترده طرفداران فلسطینی‌ها در مالمو
تظاهرات گسترده طرفداران فلسطینی‌ها در مالمو

در شرایطی که ادن گولان، نماینده اسرائیل در رقابت آوازخوانی اروپا موسوم به «یوروویژن» پنجشنبه شب در مالمو به روی صحنه رفت، تظاهرات گسترده طرفداران فلسطینی‌ها در این شهر جنوبی سوئد در جریان است.

اجرای این خواننده جوان اسرائیلی در دومین مرحله نیمه‌نهایی یوروویژن، مهمترین حاشیه سیاسی امسال محسوب می‌شود که این رقابت آوازخوانی را تحت تأثیر قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، در تظاهرات طرفداران فلسطینیان، چهره‌های مشهوری مانند گرتا تونبرگ، فعال اقلیمی، برای اعتراض به اسرائیل حضور داشتند.

یوروویژن از مهمترین رویدادهای هنری جهان است و به همین دلیل حدود یکصد هزار علاقمند از کشورهای مختلف راهی شهر مالمو شدند.

ادامه جنگ در غزه که پیامد حمله تروریستی ۱۵ مهر حماس به اسرائیل است، با اعتراضات زیادی همراه شده است. طرفداران فلسطینی‌ها خواستار اخراج اسرائیل از یوروویژن هستند ولی اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اروپا، برگزارکننده اصلی برنامه، این درخواست را نپذیرفت.

هزاران نفر از معترضان با تجمع در شهر مالمو، ضمن اعتراض به اسرائیل، خواستار تحریم یوروویژن هستند.

گرتا تونبرگ، ۲۱ ساله، که از حامیان سرشناس فلسطینی‌ها محسوب می‌شود، با حضور در میان تظاهرکنندگان، گفت که «جوانان رهبر این جریان هستند و به دنیا نشان خواهند داد که چگونه باید نسبت به این موضوع واکنش نشان داد.

گرتا تونبرگ
گرتا تونبرگ

رقابت امسال در مالمو به دلیل نگرانی‌های امنیتی تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار می‌شود و نیروهای پلیس حضور چشمگیری در محل دارند. تماشاگران پیش از ورود به تالار اصلی به دقت بازرسی می‌شوند و باید از دستگاه‌های ویژه فلزیاب عبور کنند.

طرفداران فلسطینی‌ها در میدان مرکزی مالمو که حدود هفت کیلومتر از محل برگزاری این رقابت آوازخوانی فاصله دارد، تجمع کردند، علیه اسرائیل شعار می‌دهند، و پرچم‌ها و نمادهای سیاسی فلسطینی را نمایش می‌دهند.

به گفته پلیس حدود پنج هزار نفر در این گردهمایی ضد اسرائیلی شرکت کردند. به‌رغم بروز برخی مسائل جزئی، تظاهرات طرفداران فلسطینی‌ها آرام بود و مشکل خاصی گزارش نشده است.

یکی از معترضان فلسطینی به رویترز گفت که تظاهرکنندگان از یهودیان متنفر نیستند ولی به آن‌چه که در غزه اتفاق می‌افتد، معترض هستند. در همین حال قرار است تظاهراتی نیز از سوی طرفداران اسرائیل در مالمو برگزار شود.

تظاهرات طرفداران اسرائیل در مالمو
تظاهرات طرفداران اسرائیل در مالمو

اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های اروپا در برابر درخواست‌های حذف اسرائیل از یوروویژن مقاومت کرد ولی از این کشور خواست تا ترانه نماینده خود با عنوان «باران اکتبر» را که اشاره‌ای با حمله تروریستی حماس به اسرائیل بود را تغییر دهد.

این درخواست که با هدف اجتناب از تنش‌های سیاسی صورت گرفت، در نهایت با موافقت اسرائیل همراه شد و عنوان ترانه به «گردباد» تغییر کرد تا ادن گولان بتواند در یوروویژن حاضر باشد.

به گفته ادن گولان، خواننده اسرائیلی، او امیدوار است که اجرای او به ایجاد همبستگی کمک کند. او به رویترز گفت که حضور در یوروویژن یک فرصت تاریخی محسوب می‌شود و احساس افتخار می‌کند که صدای اسرائیل در این رقابت آوازخوانی است.

در دومین مرحله نیمه نهایی یوروویژن، علاوه بر اسرائیل، نمایندگان مالت، آلبانی، یونان، جمهوری چک، اتریش، دانمارک، ارمنستان، لتونی، سن مارینو، گرجستان، بلژیک، استونی، و نروژ نیز حضور خواهند داشت.

XS
SM
MD
LG