لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۹

رقابت‌های یوروویژن ۲۰۲۴ زیر سایه سنگین جنگ غزه و با تدابیر ویژه امنیتی آغاز شد


اجرای نماینده فنلاند در بخش نخست مرحله نیمه‌نهایی شصت‌وهشتمین دوره یوروویژن – ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳
اجرای نماینده فنلاند در بخش نخست مرحله نیمه‌نهایی شصت‌وهشتمین دوره یوروویژن – ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳

شصت و هشتمین دوره از رقابت‌های آوازخوانی «یوروویژن» روز سه‌شنبه در حالی در شمال اروپا آغاز شد که جنگ در غزه بر این رویداد بین‌المللی جهان موسیقی سایه افنکنده است.

نمایندگانی از اروپا و ورای آن به اجرای ترانه‌های خود در نخستین بخش از مرحله نیمه‌نهایی این رقابت‌ها، که در شهر ساحلی مالمو در جنوب سوئد در حال برگزاری است، پرداختند.

بعد از بخش دوم نیمه‌نهایی در روز پنجشنبه، ۲۶ نماینده از ۳۷ شرکت‌کننده به مرحله نهایی که قرار است روز شنبه برگزار شود راه خواهند یافت تا نفرات برتر از میان آنها انتخاب شوند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، انتظار می‌رود حدود ۱۰۰ هزار نفر برای تماشای این رقابت‌ها به مالمو بیایند، از جمله هزاران طرفدار فلسطینی‌ها که معترض جنگ غزه هستند.

به همین دلیل، تدابیر امنیتی ویژه‌ای در شهر و محل برگزاری رقابت‌ها در نظر گرفته شده است. قرار است روزهای پنجشنبه و شنبه تظاهراتی در اعتراض به جنگ در نوار غزه برگزار شود.

اسرائیل در این دوره نیز نماینده دارد و دولت این کشور در مورد «نگرانی محسوس» که ممکن است اسرائیلی‌ها در جریان این رقابت‌ها در مالمو هدف حمله قرار بگیرند، هشدار داده است.

برگزارکنندگان یوروویژن از اسرائیل خواسته بودند متن ترانه انتخابی برای رقابت‌های ۲۰۲۴ را تغییر دهد؛ ترانه‌ای تحت عنوان «باران اکتبر» که به حمله ۷ اکتبر حماس اشاره دارد.

حماس و متحدانش هفتم اکتبر یا پانزدهم مهر ماه سال گذشته به جنوب اسرائیل حمله کردند و علاوه بر کشتن ۱۲۰۰ نفر عمدتا غیرنظامی، بیش از ۲۵۰ تن دیگر را به گروگان گرفتند.

این حمله، جنگ ارتش اسرائیل علیه گروه فلسطینی حماس تحت حمایت حکومت ایران را در نوار غزه کلید زد؛ جنگی که تاکنون هزاران قربانی، عمدتا از طرف فلسطینی، گرفته است.

در عین حال، دست‌اندرکاران یوروویژن پنجشنبه هفته گذشته نیز اعلام کردند که مانع ورود پرچم یا نمادهای سیاسی فلسطینی‌ها به محل برگزاری این رویداد سالانه هنری خواهند شد.

به گفته میشل روورلی، رئیس ارتباطات اتحادیه رادیو و تلویزیون اروپا، نهاد برگزارکننده یوروویژن، حاضران فقط می‌توانند پرچم کشورهای شرکت‌کننده را در دست داشته باشند.

تشدید تدابیر امنیتی در مالمو در حالی است که سطح تهدیدات تروریستی در سوئد پیشتر در سال گذشته، به‌دلیل حوادث مرتبط با سوزاندن قرآن و اعتراض مسلمانان، افزایش یافته بود.

یوروویژن که در سال ۱۹۵۶ و برای ایجاد همبستگی میان کشورهای اروپایی ایجاد شد، امروز یک رویداد محبوب بین‌المللی با میلیون‌ها بیننده تلویزیونی در سراسر جهان محسوب می‌شود.

دوره قبلی یوروویژن در شهر لیورپول انگلستان برگزار شد و برنده آن «لورین» از سوئد بود.

XS
SM
MD
LG