لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۷

قرآن‌سوزی در سوئد | سطح «هشدار تروریستی» بالا رفت؛ چند نفر بازداشت شدند


آماده‌باش پلیس سوئد.
آماده‌باش پلیس سوئد.

سوئد پنجشنبه سطح «هشدار تروریستی» در این کشور را افزایش داد «که نشان‌دهنده یک تهدید جدی است.» این اقدام پس از سوزاندن قرآن و اقدامات دیگر علیه کتاب مقدس مسلمانان صورت می‌گیرد که باعث خشم برخی از پیروان دین اسلام و تهدید «جهادی‌ها» شده است.

به گزارش رویترز، در ماه‌های اخیر فعالان ضد اسلامی چندین نسخه از قرآن را در سوئد، و همچنین در دانمارک، سوزانده یا به آنها آسیب رساندند. در این دو کشور لیبرال جهان در چهارچوب آزادی بیان، انتقاد از دین مجاز است.

اما به عقیده بسیاری از مسلمانان بی‌احترامی به قرآن که آن را کلام خداوند می‌دانند، گناه بزرگی محسوب می‌شود. یک رسانه مرتبط با گروه شبه نظامی «القاعده» خواستار قصاص خشونت‌آمیز این افراد شده است.

سرویس امنیتی سوئد «ساپو»، هشدار تروریستی را از سطح سه به چهار افزایش داده که نشان‌دهنده یک تهدید جدی است. شماره پنج، خطرناک‌ترین سطح امنیتی در این کشور محسوب می‌شود.

شارلوت فون اسن، رئیس ساپو در یک کنفرانس خبری گفت: «تصمیم برای افزایش سطح امنیتی، به دلیل رویداد خاصی اتخاذ نشده است، اما ما می‌دانیم که حزب‌الله، الشباب، والقاعده از حامیان خود خواستند تا اقداماتی علیه سوئد انجام دهند.»

اولف کریسترسون، نخست‌وزیر سوئد
اولف کریسترسون، نخست‌وزیر سوئد

اولف کریسترسون، نخست‌وزیر سوئد نیز در یک کنفرانس خبری گفت که پس از شناسایی و توقف حملات برنامه ریزی شده، افرادی در سوئد و خارج از کشور دستگیر شده‌اند.

او بدون اشاره به جزئیات گفت: «من درک می‌کنم که بسیاری از سوئدی‌ها احساس نگرانی می‌کنند، اما ما باید مثل همیشه زندگی‌ کنیم، باید از زندگی‌ و شیوه زندگی‌ خود دفاع کنیم.»

نیروهای مسلح سوئد همچنین سطح هشدار را برای تهدید علیه عملیات خود افزایش داده است. بریتانیا و آمریکا نیز به اتباع خود نسبت به مسافرت به سوئد هشدار دادند.

در بدترین حمله سال‌های اخیر ستیزه‌جویان در سوئد، یک مهاجر ازبک که با گروه شبه نظامی دولت اسلامی بیعت کرده بود، با یک کامیون عابران پیاده را در خیابان شلوغی در استکهلم در سال ۲۰۱۷ زیر گرفت و پنج نفر را کشت.

سوزاندن قرآن با اعتراض گسترده‌ای در بسیاری از کشورهای اسلامی مواجه شده است. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواستار مجازات شدید عاملان آن شد و گفت که سوئد در حال نبرد با جهان اسلام است.

XS
SM
MD
LG