لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۵

دانمارک پس از قرآن‌سوزی‌های اخیر تدابیر امنیتی در مرزها را تشدید می‌کند


تظاهرات علیه قرآن‌سوزی از سوی فعالان ضداسلام. صنعا، پایتخت یمن.
تظاهرات علیه قرآن‌سوزی از سوی فعالان ضداسلام. صنعا، پایتخت یمن.

دانمارک نیز همانند سوئد به منظور تقویت امنیت داخلی و جلوگیری از ورود افراد ناخواسته به این کشور پس از قرآن‌سوزی‌های اخیر، از روز ۲۰ مرداد اقدام به افزایش تدابیر امنیتی در مرزهای خود می‌کند.

مقامات این دو کشور اروپایی نگران هستند قرآن‌سوزی فعالان ضد اسلام موجب حملات انتقام‌جویانه افراط‌گرایان اسلامی شود.

وزارت دادگستری دانمارک روز پنجشنبه اعلام کرد مقامات این کشور در پاسخ به تهدیدهای کنونی، به این نتیجه رسیده‌اند که در این برهه زمانی لازم است تمرکز بر روی کسانی که به دانمارک وارد می‌شوند، افزایش یابد.

به گفته پلیس دانمارک حتی مسافرانی که از کشورهای حوزه شنگن وارد فرودگاه کپنهاگ می‌شوند، با نظارت‌های بیشتری در قالب بررسی‌های تصادفی روبرو خواهند شد.

همچنین مسافران با قطار یا ماشین از سوئد و آلمان نیز در معرض نظارت‌های بیشتری قرار خواهند گرفت.

گروهی از فعالان افراطی دانمارکی طی روزهای گذشته حداقل ده نسخه از قرآن را سوزانده‌اند و تصریح کرده‌اند به این اقدام خود ادامه خواهند داد.

دولت‌های دانمارک و سوئد ضمن محکوم کردن قرآن‌سوزی‌ها اعلام کرده‌اند سرگرم بررسی وضع قوانینی جدید برای جلوگیری از این رویه هستند.

وزیر دادگستری دانمارک معتقد است قرآن‌سوزی‌های اخیر وضعیت امنیتی در این کشور را از خود متاثر کرده است. نخست‌وزیر این کشور نیز اواخر روز پنجشنبه گفت نباید متون مذهبی اعم از قرآن، تورات، یا انجیل سوزانده شوند.

اما منتقدان داخلی می‌گویند اتخاذ هرگونه تصمیم برای جلوگیری از سوزاندن قرآن، موجب تضعیف حق آزادی بیان می‌شود.

منبع: رویترز

XS
SM
MD
LG