لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۴

انتقاد جولیان آسانژ از رییس جمهوری آمریکا


جولیان آسانژ، موسس سایت افشاگر ویکی لیکس روز چهارشنبه باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا را به تلاش برای بهره برداری از قیام موسوم به بهارعرب برای دستیابی به هدف های سیاسی شخصی متهم کرد.

او این اتهام را در جریان نطقی تلویزیونی مطرح ساخت، که از پناهگاهش در سفارتخانه ای در لندن خطاب به جلسه ای در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک ایراد کرد.

این فعال سیاسی که سعی کرد وجه تشابهی میان خود و فعالان بهار عرب نشان دهد مدعی شد که اوباما وی وآنها را مایوس کرده است.

آسانژ گفت «تونسی ها باید تعجب کرده باشند که اوباما می گوید آمریکا از نیروهای خواستار تحول و دگرگونی در تونس جانبداری کرده است».

او مدعی شد که قیام ها در جهان عرب تا حدودی ملهم از افشاگری های تشکیلات او در مورد حاکمان مستبد، از جمله زین العابدین بن علی، رئیس جمهوری مخلوع تونس، بود.

آسانژ، رئیس جمهوری آمریکا را زرنگ خواند و مدعی شد که باراک اوباما در پی بهره برداری از اصلاحات حاصل از بهار عرب به سود خویش در جریان مبارزات ریاست جمهوری آمریکاست.

آسانژ خطاب به شرکت کنندگان در جلسه گفت «محمد بوعزیز خود را آتش نزد که اوباما بتواند مجددا به ریاست جمهوری برگزیده شود». اشاره وی به خودسوزی این دستفروش تونسی بود، که به قیام منجر به سرنگونی بن علی منجر شد.

آسانژ همچنین گفت در مراحل اولیه بهار عرب، آمریکا فعالانه با نیروهای خواستار تحول و دگرگونی، مخالفت می کرد.

وی گفت « تمامی مصری هائی که شنیده بودند جو بایدن معاون ریاست جمهوری آمریکا گفته بود حسنی مبارک یک دمکرات و جولیان آسانژ یک خائن است، باید شگفت زده شده باشند».

آسانژ، که استرالیائی است، در پی بی نتیجه ماندن تلاش هایش از راه های حقوقی برای اجتناب از مسترد شدن به سوئد بمنظور بازجوئی در مورد اتهامات حاکی از جرائم جنسی، به سفارت اکوادور پناه برده است. او در صحبت های روز چهارشنبه اش به این اتهامات اشاره ای نکرد.

آسانژ و حامیانش مدعی اند تشکیل پرونده جنسی در سوئد علیه او، بخشی از توطئه ای است که واشنگتن برای کشاندن وی به محاکمه ای در آمریکا در ارتباط با فعالیت هایش در ویکی لیکس ترتیب داده است - وب سایتی که هزاران تلگرام دیپلماتیک و اسناد محرمانه دیگر را منتشر کرده است.

آمریکا این اتهام را رد می کند.
XS
SM
MD
LG