لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۸

آسانژ: افشا کنندگان اطلاعات محرمانه را تعقیب نکنید


جوليان آسانژ، بنيانگذار ويکی ليکس، روز یکشنبه، ۲۹ مردادماه، از آمريکا خواست «از تعقيب و آزار افشا کنندگان اطلاعات محرمانه دست بردارد». وی گفت: «جنگ آمريکا عليه افشا کنندگان بايد پايان يابد.»
به گزارش شبکه خبری سی ان ان، جولیان آسانژ که از بالکن سفارتخانه اکوادور در لندن سخن می‌گفت، در این اظهارات اعلام کرد: «تهدید کردن ویکی لیکس به معنای تهدید کردن آزادی بیان و سلامت جوامع ما است.»
وی خواستار آزادی بردلی منينگ، افسر جوان اطلاعات ارتش آمريکا، شد. آقای منینگ ۲۴ ساله، به اتهام افشای اسناد سری آمریکا برای ویکی لیکس، در ایالات متحده در زندان به سر می برد.
جولیان آسانژ در سخنان خود همچنین از خوانندگان روسی گروه «پوسی رايت» و نبيل رجب، فعال حقوق بشر بحرينی ياد کرد.
بالتازار گارسون، وکيل مدافع جوليان آسانژ گفته است که آقای آسانژ «مبارزه برای حقوق خود را ادامه می دهد.»
آقای گارسون، قاضی سابق اسپانیایی، برای سال ها از معروفترين چهره های دستگاه قضايی اسپانيا محسوب می شد. وی سال ۱۹۹۸ با صدور حکمی برای دستگيری آگوستو پينوشه، دیکتاتور سابق شیلی، به شهرت جهانی رسيد.
وزير خارجه اکوادور، پنجشنبه، ۲۶ مردادماه، اعلام کرد که دولت اين کشور به جوليان آسانژ، بنيادگذار ويکی ليکس پناهندگی سیاسی اعطا کرده است.
ريکاردو پاتينيو، وزير خارجه‌ اکوادور، روز چهارشنبه اعلام کرد بريتانيا در يادداشتی رسمی به اکوادور، هشدار داده است که قصد دارد برای بازداشت جوليان آسانژ وارد سفارت اين کشور در لندن شود.
دادگاه بريتانيا به استرداد آسانژ به سوئد رای داده و مقامات این کشور می گویند که بریتانیا تعهد قانونی دارد تا آسانژ را به سوئد تحویل دهد.
جولیان آسانژ، بنیان‌گذار وب‌سایت افشاگر ویکی‌لیکس، که از سوی دستگاه قضايی سوئد به تجاوز و آزار جنسی متهم شده روز سه‌شنبه ۳۰ خرداد از سفارت اکوادور در لندن تقاضای پناهندگی سیاسی کرد.
ویکی‌لیکس سایتی است که تاکنون هزاران سند طبقه‌بندی‌شده دیپلماتیک و نظامی از جمله مکاتبات دیپلمات‌های آمریکایی در نقاط مختلف جهان را در سایت خود منتشر کرده‌است، که این امر اعتراض دولت آمریکا و دیگران را درپی داشته‌است.
مقامات آمریکایی می‌گویند که اقدام ویکی لیکس جان سربازان آمریکا در عراق و افغانستان را به خطر انداخته‌است.
جولیان آسانژ، این شهروند ۴۰ ساله استرالیایی، می‌گوید که اگر به سوئد فرستاده شود احتمال تحویل او به ایالات متحده برای پاسخگویی در مورد پرونده جاسوسی وجود دارد.
از: رادیو فردا
XS
SM
MD
LG