لینکهای قابل دسترسی

جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۸

دادستانی سوئد بازجویی از جولیان آسانژ در لندن را پذیرفت


جولیان آسانژ بنیانگذار وبسایت افشاگر ویکی لیکس
جولیان آسانژ بنیانگذار وبسایت افشاگر ویکی لیکس

دادستانی سوئد روز جمعه اعلام کرد که حاضر است بازجویی از جولیان آسانژ بنیانگذار وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس، که با اتهام سوء رفتار جنسی روبرو است، در لندن انجام شود.

جولیان آسانژ از سال ۲۰۱۲ میلادی به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده است و دستگاه قضایی سوئد پیش از این، پیشنهاد بازجویی از او در بریتانیا را نمی‌پذیرفت و خواستار استرداد او به سوئد بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دادستان سوئد نوشت، دلیل تغییر موضع دادگستری سوئد این است که حکم برخی از جرایم او در ماه اوت (تابستان آینده) منقضی خواهد شد.

ماریانا نای با تاکید بر این که زمان در حال حاضر اهمیت زیادی دارد، گفت «من احتمال بروز مشکلاتی در روند بازجویی و نیز احتمال مفید نبودن این مصاحبه برای پیشبرد پرونده را می‌پذیرم.»

وزارت خارجه بریتانیا نیز اعلام کرده است، در چارچوب قانون، آماده کمک به دادستانی سوئد در این زمینه خواهد بود.

یکی از وکلای آقای آسانژ، ضمن استقبال از پیشنهاد جدید دادستانی سوئد، گفت «این همان چیزی است که ما در طول چهار سال گذشته به دنبال آن بودیم.»

کریستین هرافنسون سخنگوی ویکی‌لیکس نیز از تاخیر در پذیرفتن پیشنهاد بازجویی در لندن انتقاد کرد، اما گفت این تصمیم دادستانی سوئد یک پیروزی بری جولیان آسانژ است.

بنیانگذار ویکی‌لیکس، که به دلیل افشای اسناد و گزارش‌های محرمانه با واکنش‌هایی گسترده‌ای روبرو شد، اتهام تعرض جنسی را رد می‌کند و از این نگران است که دولت سوئد وی را به اتهام افشای صدها هزار نسخه سند محرمانه به آمریکا تحویل دهد.

ایالات متحده پیشتر حکم پیگرد قانونی جولیان آسانژ را صادر کرده بود. با این حال دادستانی سوئد دخالت واشنگتن در پرونده قضایی جاری علیه او را تکذیب کرده است.

XS
SM
MD
LG