لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۳

ادامه جنگ در سودان با وجود تعهد به «آتش بس موقت» 


جنگ در سودان با وجود آتش بس ادامه دارد.
جنگ در سودان با وجود آتش بس ادامه دارد.

به گزارش شاهدان عینی، حملات هوایی، توپخانه‌ای، و تانک‌ها در روز جمعه خارطوم، پایتخت سودان و خارطوم بحری شهر دریایی مجاور آن را لرزاند و تمدید آتش بس ۷۲ ساعته اعلام شده توسط ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع را «به سخره» گرفت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شبه‌نظامیان مشهور به «نیروهای پشتیبانی سریع»، ارتش را به حملات هوایی به پایگاه‌های خود در «اُمدُرمان» به نقض آتش بسی که با میانجیگری بین‌المللی به دست آمده، متهم کرده‌اند. ارتش سودان نیز متقابلا نیروهای پشتیبانی سریع را مسئول نقض آتش بس می‌داند.

در منطقه خارطوم تیراندازی و انفجارهای شدید محله‌های مسکونی را لرزاند و در خارطوم بحری ستون‌هایی از دود بر فراز شهر شکل گرفت.

به گفته سازمان ملل متحد تاکنون حداقل «۵۱۲ نفر کشته» و نزدیک به «۴۲۰۰ نفر زخمی» شده‌اند. اتحادیه پزشکان سودان از کشته شدن دست کم «۳۸۷ غیرنظامی» خبر داد. این نهاد معتقد است که تعداد واقعی کشته‌ها بسیار بیشتر از اعداد اعلام شده است.

جنگ قدرت بین ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع (RSF) که در ۱۵ آوریل سال جاری آغاز شد و انتقال مورد حمایت بین‌المللی به انتخاباتی دموکراتیک را مختل کرد، تاکنون صدها کشته و ده‌ها هزار آواره بر جای گذاشته است.

این خشونت‌ها همچنین، ده‌ها هزار پناهجو را به مرزهای سودان فرستاده است و تهدیدی برای تشدید بی‌ثباتی در این بخش ناآرام آفریقا است.

ایالات متحده گفته که صدها آمریکایی سودان را از طریق زمین، دریا یا هوا ترک کرده‌اند. نیویورک تایمز گزارش داد، کاروان اتوبوسی حامل ۳۰۰ آمریکایی اواخر روز جمعه خارطوم را در یک سفر ۸۴۵ کیلومتری به سمت دریای سرخ در اولین اقدام سازماندهی شده توسط ایالات متحده برای تخلیه شهروندان ترک کردند. پیش از این دیپلمات‌های آمریکا از سودان خارج شده‌ بودند.

XS
SM
MD
LG