لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۹

درگیری‌ها در سودان به‌رغم تمدید آتش‌بس؛ هواپیمای ترکیه‌ای هدف حمله قرار گرفت


درگیری‌های شدید در سودان ادامه دارد.
درگیری‌های شدید در سودان ادامه دارد.

به‌رغم تمدید ٧٢ ساعته آتش‌بس شکننده میان طرف‌های درگیر در جنگ داخلی سودان، خارطوم پایتخت این کشور و همچنین شهر ام‌درمان در مجاورت آن روز جمعه صحنه انفجارهای شدید و تیراندازی‌های مداوم بودند.

در خارطوم، عمده درگیری‌ها در محله ثروتمندنشین «کفوری» و همچنین مناطق مجاور مقر ارتش، کاخ جمهوری، و فرودگاه بین‌المللی خارطوم اتفاق افتاد.

در ام‌درمان، در سوی دیگر رود نیل، نیز گزارش‌ها حاکی از وقوع «انفجارهای مداوم» در منطقه «کراری» بود.

  • حمله به هواپیمای ترکیه‌ای

وزارت دفاع ترکیه با انتشار بیانیه‌ای تایید کرد یک هواپیمای سی-۱۳۰ ویژه تخلیه شهروندان این کشور از سودان، هدف تیراندازی قرار گرفته است.

طبق بیانیه، هواپیمای مزبور سالم فرود آمد و هیچ آسیبی به خدمه آن وارد نشد.

ارتش سودان به رهبری ژنرال عبدالفتاح البرهان «نیروهای واکنش سریع» تحت فرماندهی محمد حمدان دگالو را مسئول این تیراندازی معرفی کرد اما این گروه با انتشار بیانیه‌ای این اتهام ارتش را تکذیب و پایبندی خود به آتش‌بس را تصریح کرد.

طی دو هفته گذشته، بیش از ۵۰۰ غیرنظامی و نظامی سودانی در نتیجه درگیری‌های مرگبار میان نیروهای ارتش و «نیروهای واکنش سریع» جان خود را از دست داده‌اند و بیش از ۴ هزار و ۲۰۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

در این مدت، کشورهای آفریقایی و عرب، سازمان ملل، و ایالات متحده هر دو طرف را تحت فشار قرار داده‌اند تا از راه گفت‌وگو به بحران این کشور پایان دهند. در نتیجه این فشارها، موافقتنامه‌های آتش‌بس موقتی میان دو طرف امضا شده اما درگیری‌ها کماکان ادامه دارد، کشورهای دیگر اقدام به تخلیه هزاران شهروند خود از طریق هوایی، زمینی، و دریایی کرده‌اند، و ده‌ها هزار سودانی به مناطق امن‌تر کشور خود پناه برده‌اند.

درگیری‌های خونین در سودان از شنبه ۲۶ فروردین بین ارتش و شبه‌نظامیان مشهور به «نیروهای پشتیبانی سریع» آغاز شد. قرار بود «نیروهای پشتیبانی سریع» که از شبه‌نظامیان سابق دارفور تشکیل شده‌اند، در ارتش سودان ادغام شوند اما این روند به درگیری خونین منجر شده است.

XS
SM
MD
LG