لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۸

گردهم‌آیی مقامات ارشد بیست و سه کشور در کالیفرنیای آمریکا


اجلاس سران کشورهای قاره آمریکا
اجلاس سران کشورهای قاره آمریکا

نهمین اجلاس سران کشورهای قاره آمریکا امروز چهارشنبه هشتم ژوئن، با سخنرانی جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده در لس‌آنجلس آغاز می‌شود.

مقامات عالی کشورهای شمال تا جنوب قاره آمریکا در این اجلاس چهار روزه قرار است مشکلات مهاجرتی و معضلات اقتصادی منطقه را بررسی و درباره راه‌های مهار کامل بیماری کرونا و همچنین تغییرات آب و هوایی تبادل نظر کنند.

یک مقام ارشد دولت آمریکا گفته: «تمرکز جو بایدن در این اجلاس، افزایش تعاملات اقتصادی ایالات متحده با کشورهای قاره است و قصد دارد با سرمایه گذاری بیشتر، تقویت خطوط عرضه و توسعه توافقات تجاری موجود، از نفوذ بیشتر چین در کشورهای منطقه جلوگیری کرده و مشکلات زنجیره تولید را حل کند.»

رئیس جمهوری آمریکا، اما سران کشورهای ونزوئلا، کوبا و نیکاراگوئه را به علت نقض آزادی‌های فردی و اجتماعی مردمانشان و همچنین عدم پایبندی آنها به اصول دموکراسی به این اجلاس دعوت نکرده‌ است. آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهوری مکزیک هم در اعتراض به این مسئله از حضور در این اجلاس انصراف داد.

مارسلو ابرارد، وزیر امور خارجه مکزیک در اعتراض به دعوت نشدن سران سه کشور ونزوئلا، کوبا و نیکاراگوئه به اجلاس لوس‌آنجلس، ایالات متحده را به اتخاذ استانداردهای دوگانه متهم کرد، اما در عین حال گفت: «روابط دوجانبه میان آمریکا و مکزیک اکنون در بهترین سطح تاریخ خود است و رئیس جمهور مکزیک هم ماه آینده با دعوت رسمی جو بایدن به واشنگتن سفر خواهد کرد.»

کارن ژان‌ پیر، سخنگوی کاخ سفید هم دعوت جو بایدن از لوپز اوبرادور را تایید کرد و گفت که او ماه آینده میلادی در کاخ سفید با بایدن دیدار خواهد کرد.

باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا اما با انتقاد از این موضع رئیس‌جمهور مکزیک گفت: «تصمیم به همراهی با دیکتاتورها و رهبران مستبد، به روابط آمریکا و مکزیک آسیب می‌زند.»
ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گفت:« یکی از فاکتورهای کلیدی در این نشست برخورداری از عنصر «حکمرانی دموکراتیک» است و کشورهایی که دعوت نشده‌اند فاقد چنین عنصری هستند.»

XS
SM
MD
LG