لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۵

تغییر نام دفتر نمایندگی آمریکا برای فلسطینیان در اورشلیم


کنسولگری ایالات متحده در اورشلیم. ۲۴ فوریه ٢٠١٨
کنسولگری ایالات متحده در اورشلیم. ۲۴ فوریه ٢٠١٨

نمایندگی دیپلماتیک ایالات متحده برای فلسطینیان در اورشلیم روز پنجشنبه ضمن اعلام خبر تغییر نام خود، گفت که «درباره موضوعات اساسی» مستقیما به واشنگتن گزارش خواهد داد.

بر این اساس، «واحد امور فلسطینیان» به «دفتر ایالات متحده برای امور فلسطینیان» تغییر نام یافته است. این نمایندگی پیشتر کنسولگری ایالات متحده در اورشلیم بود.

به نوشته رویترز، این تغییر نام نشانه‌ای از ارتقای روابط دوجانبه پیش از سفر برنامه‌ریزی‌شده جو بایدن به منطقه است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین، با بستن کنسولگری و تغییر آن به «واحد امور فلسطینیان» در چارچوب سفارت ایالات متحده که در سال ٢٠١٨ از تل‌آویو به اورشلیم نقل مکان داده شد، سبب خوشحالی اسرائیلی‌ها و خشمگینی فلسطینیان شده بود.

یک سخنگوی نمایندگی آمریکا در این باره گفت: «دفتر امور فلسطینیان تحت نظارت سفارت ایالات متحده در اورشلیم فعالیت می‌کند و درباره موضوعات اساسی مستقیما به دفتر امور خاورنزدیک در وزارت خارجه گزارش خواهد داد.»

به گفته وی، «تغییرنام جهت هماهنگی بهتر با نام‌گذاری‌های [انجام‌شده توسط] وزارت خارجه انجام شد.» او افزود: «ساختار عملیاتی جدید دفتر امور فلسطینیان جهت تقویت گزارش‌رسانی‌های دیپلماتیک و تعاملات دیپلماتیک عمومی طراحی شده است.»

تا لحظه تنظیم این خبر مقامات فلسطینی اظهارنظری در این باره نکرده‌اند. این در حالی است که آنها روز پنجشنبه میزبان هادی عمرو، فرستاده ویژه وزارت خارجه آمریکا، در مقر دولت خودگردان خود در رام‌الله خواهند بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خارجه اسرائیل از ارائه اظهارنظر در این باره خودداری کرده است.

بر اساس تغییری که در دوره دونالد ترامپ انجام شده بود، کارمندان پیشین کنسولگری و مسئولیت‌های‌شان عمدتا بدون تغییر باقی مانده بود، اما آنها به جای تبعیت از روابط دوجانبه آمریکا و فلسطینیان، ابواب‌جمعی سفارت آمریکا در اسرائیل محسوب می‌شدند.

فلسطینیان خواهان یک دولت فلسطینی مستقل به پایتختی اورشلیم شرقی هستند و نقل مکان سفارت به اورشلیم را مانعی سد راه این خواسته خود می‌دانند. اما اسرائیل که اورشلیم شرقی را از سال ۱۹۶۷ تصرف کرده، کل این شهر را پایتخت تقسیم‌ناپذیر خود می‌خواند.

دولت بایدن وعده بازگشایی کنسولگری ایالات متحده در اورشلیم را داده است، اما اسرائیل ضمن مخالفت با چنین اقدامی می‌گوید این کنسولگری باید در رام‌الله افتتاح شود.

XS
SM
MD
LG