لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۴

جو بایدن خواستار همکاری همه کشورهای نیمکره غربی شد


جو بایدن در سخنرانی افتتاحیه رهبران نیمکره غربی
جو بایدن در سخنرانی افتتاحیه رهبران نیمکره غربی

رئیس جمهوری ایالات متحده، اجلاس سه روزه قاره آمریکا را چهارشنبه شب هشتم ژوئن، با قول به رهبران آمریکای لاتین، مبنی بر اینکه ایالات متحده متعهد به کمک به کشورهای این قاره برای مبارزه با جنایت و فساد است، در لوس آنجلس افتتاح کرد.

جو بایدن در مراسم افتتاحیه این اجلاس سه‌روزه که با عنوان گردهمایی کشورهای نیمکره غربی با هدف رسیدگی به مشکلات مشترک منطقه برگزار می‌شود، گفت:«این چالش‌ها بر همه ما تأثیر می گذارند. همه مسئولیت داریم تا فشاری را که امروز مردم احساس می‌کنند، کاهش دهیم.»
او همچنین با تاکید بر تقویت همکاری‌های اقتصادی همه‌جانبه گفت:«آنچه در ایالات متحده صادق است، در هر کشور دیگری صدق می‌کند: اقتصاد ضعیف کارساز نیست. ما برای تقویت کارگران و طبقه متوسط سرمایه گذاری می‌کنیم. باید فرصت‌ها را افزایش دهیم و نابرابری‌ها را کاهش دهیم.»

آقای بایدن امیدوار است از این اجلاس برای تثبیت مجدد رهبری ایالات متحده در منطقه و پیشرفت دیپلماتیک در جبهه‌های مختلف استفاده کند، اما تلاش‌های او در حال حاضر با چالش‌های جدی روبرو است.

رئیس جمهوری آمریکا، سران کشورهای ونزوئلا، کوبا و نیکاراگوئه را به علت نقض آزادی‌های فردی و اجتماعی مردمانشان و همچنین عدم پایبندی آنها به اصول دموکراسی به این اجلاس دعوت نکرده‌ است. آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهوری مکزیک هم در اعتراض به این مسئله از حضور در این اجلاس انصراف داد.

مارسلو ابرارد، وزیر امور خارجه مکزیک در اعتراض به دعوت نشدن سران سه کشور ونزوئلا، کوبا و نیکاراگوئه به اجلاس لوس‌آنجلس، ایالات متحده را به اتخاذ استانداردهای دوگانه متهم کرد، اما در عین حال گفت: «روابط دوجانبه میان آمریکا و مکزیک اکنون در بهترین سطح تاریخ خود است و رئیس جمهور مکزیک هم ماه آینده با دعوت رسمی جو بایدن به واشنگتن سفر خواهد کرد.»

XS
SM
MD
LG