لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۴

جیک سالیوان: برای عضویت اوکراین به ناتو‌ نمی‌توانم جدول زمانی تعیین کنم 


جیک سالیوان | Jake Sullivan
جیک سالیوان | Jake Sullivan

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، گفت: برای اوکراین «مسیر اصلاحاتی» ترسیم خواهد شد تا در نهایت به این ائتلاف بپیوندد، اما «نمی‌توانم جدول زمانی برای آن تعیین کنم.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سالیوان در نشست سران ناتو در ویلنیوس «هرگونه عضویت فوری اوکراین تحت حمایت غرب» را با توجه شرایط جنگی این کشور رد کرد و گفت: این امر «ناتو را وارد جنگ با روسیه خواهد کرد.»

سالیوان در ادامه افزود: گذشته از موضوع عضویت، کشورهای ناتو در حال بحث در مورد تدابیر امنیتی موقت مشخص فراتر از کمک‌های جاری برای ارائه به اوکراین هستند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید، همچنین اعلام کرد، جو بایدن، رئیس‌ جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه ۲۱ تیرماه، با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین دیدار خواهد کرد.

در حالی که اعضای ناتو موافق هستند که کی‌یف نمی‌تواند در طول جنگ به این ائتلاف بپیوندد، در مورد اینکه چه مدت پس از آن و تحت چه شرایطی ممکن است این اتفاق صورت پذیرد، اختلاف نظر دارند.

کشورهایی مانند ایالات متحده و آلمان احتیاط بیشتری داشته‌اند و نسبت به هرگونه اقدامی که ممکن است باعث ورود ناتو به یک تقابل مستقیم با روسیه شده و به طور ‌بالقوه، جرقه یک جنگ جهانی دیگر باشد، محتاط بوده‌اند.

XS
SM
MD
LG