لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۶

بازداشت چند معلم در تجمع‌های اعتراضی سراسر ایران؛ معترضان: «کارد به استخوان رسیده» است


تحصن معلمان و فرهنگیان ایران - توئیتر
تحصن معلمان و فرهنگیان ایران - توئیتر

معلمان و فرهنگیان ایران پس از دو روز تحصن گسترده در بیش از ۲۰۰ شهر و روستا، روز دوشنبه نیز برای پیگیری مطالبات صنفی و مدنی خود در نقاط مختلف کشور اقدام به تجمع و اعتراض کردند. بر اساس گزارش‌ها، نیروهای امنیتی چند نفر از فرهنگیان معترض را بازداشت کرده‌اند.

محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان، پیش از ظهر دوشنبه ۱۱ بهمن در توییتی از شروع تجمع اعتراضی معلمان و فرهنگیان مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی خبر داد که حاضران در آن شعار دادند «مجلس انقلابی – وعده‌های قلابی.»

همزمان در شهرها و روستاهای مختلف نیز معلمان، فرهنگیان و بازنشستگان با تجمع مقابل ادارات آموزش و پرورش به این اعتراض سراسری پیوستند و خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

از جمله مطالبات معلمان اجرای دقیق طرح رتبه‌بندی مشاغل، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، آموزش رایگان بر اساس قانون اساسی برای همه و آزادی معلمان زندانی است.

در ماه‌های گذشته و روزهای اخیر بارها معلمان با برگزاری تجمعات سراسری، تحصن و صدور بیانیه‌هایی، خواسته‌های خود را اعلام کرده‌اند، مسئولان نیز بارها وعده داده اند به خواسته‌های آنها رسیدگی کنند.

فرهنگیان معترض همچنین امروز برخی دیگر از مطالبات خود را با بیان شعارها و یا در دست گرفتن پلاکاردهایی اعلام کردند؛ از جمله در شیراز شعار دادند «با اهل قلم هر که درافتاد، ورافتاد»، در یزد شعار «معلم زندانی - آزاد باید گردد» سر داده شد، اردبیلی‌ها گفتند «دولت خیانت می‌کند – مجلس حمایت می‌کند» و در اهواز نیز شعار دادند: «معلم داد بزن - حقت رو فریاد بزن.»

این اعتراضات مسالمت‌آمیز همچون موارد گذشته با ممانعت از تشکیل حلقه‌های اولیه تجمع در برخی شهرها و برخورد نیروهای امنیتی و دستگیری بعضی از معترضان در تعدادی دیگر از شهرها همراه شد.

محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان از بازداشت محمدعلی زحمتکش، اصغر امیرزادگان و قهرمان کیانی در شیراز و همچنین احمد حیدری، احمدی و داودی در تهران خبر داده است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران از بازداشت قهرمان حاتمی، و جبار دوستی نیز خبر داده و در ارتباط با دستگیری‌های تهران در کانال تلگرامی خود نوشته است «احمد حیدری که در تجمع امروز در مقابل مجلس سخنرانی کرده بود، در پایان تجمع بوسیله نیروهای لباس شخصی بازداشت شد. همراه با ایشان دو معلم دیگر با نام‌های احمدی و داودی نیز بوسیله نیروهای لباس شخصی بازداشت شده اند.»

در این حال، رسانه‌های ایران امروز صبح از صدور حکم چهار سال و شش ماه حبس تعزیری برای جعفر ابراهیمی، بازرس شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در شعبه چهارم دادگاه انقلاب کرج خبر دادند.

جمعی از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد نیز با صدور اطلاعیه‌ای ضمن «حمایت قاطع و همه جانبه» از «اعتراضات وسیع و قدرتمند معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته» اعلام کردند «همه کارگران و فعالین کارگری و همینطور تمامی جنبش‌های اجتماعی و برابری طلب را به همراهی و پشتیبانی از اعتراضات معلمان فرا می‌خوانیم.»

در پایان این تجمع سراسری، قطعنامه‌ای نیز صادر شد که در آن تاکید شده «ما امروز در اینجا جمع شده‌ایم که فریاد بزنیم ساختار آموزش در این کشور سیر قهقرایی را می‌پیماید و عدالت آموزشی بیش از هر زمان دیگری به محاق رفته است.»

این معلمان معترض در بیانیه خود افزوده‌اند «ما جمع شده‌ایم اعلام نماییم کارد به استخوان رسیده و زندگی و معیشت فرهنگیان بازنشسته و شاغل مانند اکثریت جامعه و زحمتکشان دچار بحران شده ‌است.»

در بخش دیگری از این قطعنامه پایانی با اعلام مجدد خواسته‌های صنفی و مدنی، تصریح شده که در صورت عدم تحقق این خواسته‌ها «شورای هماهنگی به سمت اعتراضات گسترده‌تری خواهد رفت و اقدام به تعطیلی کلاس‌ها در اسفندماه خواهد نمود.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG