لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۳

با شدت گرفتن جنگ داخلی سودان، کارمندان سفارت آمریکا این کشور را ترک کردند


بعد از آتش‌بس کوتاه به بهانه عید فطر.
بعد از آتش‌بس کوتاه به بهانه عید فطر.

با دستور جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، نیروهای نظامی آمریکا کارمندان سفارت ایالات متحده را از خارطوم پایتخت سودان خارج کردند.

کاخ سفید در بیانیه که ساعات پایانی شنبه شب منتشر کرد این خبر را تایید کرد. در این بیانیه، رئیس جمهوری آمریکا ضمن تشکر از فعالیت‌های کارمندان دولت آمریکا در این سفارتخانه، از تیبوجی، اتیوپی و عربستان سعودی بابت همکاری در انجام موفقیت‌آمیز انتقال کارمندان سفارت به مکان امن تقدیر کرد.

جو بایدن در این بیانیه از طرف‌های درگیر در ناآرامی‌های چند روز اخیر در سودان خواست تا فورا این «تراژدی خشن» که تاکنون صدها قربانی بی‌گناه درپی داشته، پایان دهند.

همزمان با از سرگیری حملات هوایی خارطوم پایتخت سودان، تخلیه اتباع کشورهای خارجی روز شنبه از یک بندر دریای سرخ آغاز شد.

به گزارش رویترز، جنگ خونین شهری تعداد بیشتری را در پایتخت سودان به دام انداخته، فرودگاه بارها هدف قرار گرفته و بسیاری از ساکنان نتوانسته‌اند خانه های خود را ترک کنند یا از شهر خارج شده و به مناطق امن‌ بگریزند.

از آغاز درگیری بین فرماندهان ارتش و نیروهای شبه‌نظامی یک هفته می‌گذرد. وزارت خارجه آمریکا تائید کرد که گروهی از آمریکایی ها توانسته‌اند از سودان به خارج خود را منتقل کنند.

پس از تماس تلفنی آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا، با ژنرال عبدالفتاح البرهان فرمانده ارتش سودان و ژنرال محمد حمدان داگالو رهبر شبه‌نظامیان آن کشور، دو طرف با برقراری آتش بس ۲۴ ساعته موافقت کرده بودند.

بلینکن از هر دو ژنرال خواسته بود تا آتش بس سراسری را حداقل تا پایان عید فطر در روز یکشنبه، ۲۳ آوریل حفظ کنند.

کوشش وزیر خارجه آمریکا یکی از اقدامات جامعه بین‌المللی ـ از جمله گروه هفت ـ برای برقراری آرامش در سودان بود.

همچنین سازمان ملل متحد و کشورهای خارجی از رهبران نظامی رقیب خواسته‌اند که به آتش بس‌ اعلام شده احترام بگذارند و راه های امن را هم برای غیرنظامیان فراری و هم برای تامین کمک‌های فوری باز کنند.

پیشتر عربستان هم تائید کرد که گروهی از شهروندان خود و برخی تبعه سودان را از طریق مرز آبی وارد کشور کرده است.

XS
SM
MD
LG