لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۲

تمدید آتش‌بس شکننده در سودان؛ استقبال آمریکا و سازمان ملل


نیروهای ارتش و نیروهای شبه نظامی «پشتیبانی سریع» در سودان، روز پنجشنبه اعلام کردند که آتش‌بس موقت را برای «۷۲ ساعت دیگر» تمدید می‌کنند. این درحالی است که بنا بر برخی گزارش‌ها درگیری‌ها در خارطوم، پایتخت سودان و منطقه غربی دارفور ادامه دارد.

در همین راستا آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده با حمایت از تمدید آتش‌بس موقت در توییتی نوشت: «ما از اعلامیه نیروهای مسلح سودان و نیروهای پشتیبانی سریع، مبنی بر تمدید آتش بس در سودان به مدت ۷۲ ساعت دیگر، استقبال می‌کنیم.»

آنتونی بلینکن افزود: «با هماهنگی شرکای بین‌المللی و منطقه‌ای، ما از طرف‌های درگیر می‌خواهیم که به پایان دادن به جنگ و تضمین دسترسی بلامانع به کمک‌های بشردوستانه متعهد باشند.»

شاهدان به خبرنگاران رویترز گفتند که با وجود آرامش نسبی از زمان آغاز اولین آتش‌بس ۷۲ ساعته، حملات هوایی و آتش ضدهوایی روز پنجشنبه در پایتخت و شهرهای اُم‌دُرمان و خارطوم بحری شنیده شد.

نیروهای شبه نظامی پشتیبانی سریع نیز در نخستین واکنش، اعلام کردند که از روز جمعه، با آتش بس ۷۲ ساعته دیگری موافقت کرده‌اند.

این خبر مورد استقبال سازمان ملل، اتحادیه آفریقا، بلوک تجاری شرق آفریقا و کشورهای آمریکا، انگلستان، عربستان سعودی و امارات متحده قرار گرفت. آنها در یک بیانیه مشترک گفتند: «ما از آمادگی گروه‌های درگیر برای گفتگو به منظور توقف خصومت‌ها و تضمین دسترسی بدون مانع به کمک‌های بشردوستانه استقبال ‌می‌کنیم.»

ارتش اعلام کرد که کنترل بیشتر مناطق سودان را در اختیار دارد و در حال شکست استقرار گسترده نیروهای پشتیبانی سریع در خارطوم است، جایی که برخی از مناطق مسکونی به مناطق جنگی تبدیل شده‌اند.

در جریان دو هفته درگیری بین نیروهای ارتش و نیروهای شبه نظامی «پشتیبانی سریع»، تاکنون «صدها نفر کشته» و «ده ها هزار نفر آواره» شده‌اند.

XS
SM
MD
LG