لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۲

موافقت فرماندهان معترض ارتش سودان با آتش‌بس ۲۴ ساعته


نمایی از شهر خارطوم
نمایی از شهر خارطوم

ارتش سودان روز سه‌شنبه ۱۸ آوریل، اعلام کرد که فرماندهان معترض ارتش در پی تماس‌های آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، با دو طرف متخاصم، پس از تیراندازی به یک کاروان دیپلماتیک آمریکا، با آتش‌بسی ۲۴ ساعته موافقت کرده‌اند.

ژنرال شمس‌الدین کباشی، عضو شورای نظامی حاکم بر سودان، در تلویزیون العربیه اعلام کرد که اتش‌بس، ساعت ۶ بعدازظهر به وقت محلی آغاز خواهد شد و تنها ۲۴ ساعت ادامه خواهد داشت.

آنتونی بلینکن پس از حمله به کاروان دیپلماتیک آمریکا، تماس‌های جداگانه‌ای با فرمانده ارتش و رئیس «نیروهای پشتیبانی سریع شبه‌نظامی» سودان داشت.

درگیری در سودان تاکنون دست‌کم ۱۸۵ کشته در این کشور به جا گذاشته و طرح مورد حمایت بین‌المللی برای تغییر حکومت در سودان به یک حکومت غیرنظامی، پس از دهه‌ها استبداد و حکومت نظامی را از مسیر خود خارج کرده است.

ژنرال محمد حمدان داگالو (معروف به حَمَدی)، رهبر نیروهای پشتیبانی سریع شبه‌نظامی گفت که این نیروها برای اطمینان از عبور امن غیرنظامیان و تخلیه مجروحان، با این آتش‌بس ۲۴ ساعته موافقت کرده‌اند.

او در توئیتر نوشت که با آنتونی بلینکن درباره «مسائل فوری» صحبت کرده و قرار صحبت‌های بعدی هم گذاشته شده است. نیروهای پشتیبانی سریع شبه‌نظامی همچنین در بیانیه‌ای بر ادامه جنگ برای یک انقلاب جدید به منظور احیای «حقوق مردم» تاکید کرد.

در این حال، آنتونی بلینکن حمله به کاروان دیپلمات‌های آمریکایی را عملی «گستاخانه» خواند و گفت، گزارش‌های اولیه حاکی از آن است که این حمله توسط نیروهای پشتیبانی سریع شبه‌نظامی انجام شده است.

او تاکید کرد که تمام دیپلمات‌های آمریکایی سالم هستند ولی گفت که این عمل «کاملا غیر قابل قبول» بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، از ساعات اولیه روز سه‌شنبه صدای تیراندازی، عبور هواپیماهای جنگی و نیز انفجار در سراسر پایتخت سودان؛ خارطوم، شنیده شده است و ساکنان شهرهای «اوم‌دورمان» و «بحری» در نزدیکی خارطوم هم حملات هوایی و آتش ضدهوایی را گزارش کرده‌اند.

درگیری‌ها در چندین منطقه سودان از روز شنبه، ۱۵ آوریل، شدت گرفت. سازمان‌های صلیب‌سرخ و هلال‌احمر اعلام کرده‌ا‌ند که ارائه خدمات بشردوستانه در اطراف خارطوم تقریبا غیرممکن است و در مورد خطر فروپاشی سیستم بهداشتی سودان هشدار داده اند.

XS
SM
MD
LG