لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۳

نظرسنجی مؤسسه «تونی بلر»: ۸۴ درصد از ایرانیان از تغییر رژیم حمایت می‌کنند


نظرسنجی انجام شده توسط مؤسسه «تونی بلر برای تغییرات جهانی» نشان داده است که ۸۴ درصد از ایرانیان از تغییر رژیم حمایت می‌کنند. این بررسی همچنین نشان داده که جامعه ایران «سکولارتر» شده است.
یافته‌های این نظرسنجی توسط کسری اعرابی و جمیما شلی منتشر شده که نظرسنجی‌های ژوئن سال ۲۰۲۰ و فوریه سال ۲۰۲۲ را مقایسه کرده‌اند.
این نتایج نشان داده است که ۷۰ درصد از مردان و ۷۴ درصد از زنان شرکت‌کننده در این نظرسنجی مخالف حجاب اجباری هستند. بیش از سه چهارم شرکت‌کنندگان ، مذهب را در زندگی‌شان «بی‌اهمیت» خوانده‌اند و گفته‌اند که زندگی سکولارتر را ترجیح می‌دهند.
مؤسسه «تونی بلر» با مشارکت گروه مطالعات افکارسنجی ایرانیان (گمان) این نظرسنجی را انجام داده و با توجه به سانسور و نظارت دولت بر شهروندان، از نظرسنجی‌های رمزگذاری شده اینترنتی، ابزارهای دیجیتالی و سایر روش‌های جایگزین استفاده کرده‌اند تا بتوانند نظرات صادقانه ایرانیان را بازتاب دهند.
کسری اعرابی، از نویسندگان مقاله گفته است که این نظرسنجی «به روشنی» نشان می‌دهد که اعتراضات برای اصلاحات نیست بلکه برای تغییر رژیم است.
جمیما شلی، دیگر نویسنده این پژوهش می‌گوید:«حجاب اجباری تنها مرتبط با حقوق زنان نیست بلکه یکی از عناصر حیاتی حاکمیت استبدادی رژیم بر زندگی ایرانیان است.»
تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا، در گزارش مؤسسه خود، معترضان ایرانی را به خاطر «شجاعت خارق‌العاده آنها در دو ماه گذشته» تحسین کرده است.
آقای بلر، همچنین از جامعه بین‌المللی خواسته است تا «همبستگی عمیق» خود را با معترضانی که جان خود را به خطر می‌اندازند نشان دهند.
او گفت: «زمان آن فرا رسیده است که در غرب، سیاست خود را به گونه‌ای تنظیم کنیم که تمایز آشکاری بین مردم ایران و جمهوری اسلامی قائل شویم.»

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG