لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۲

کاخ سفید: جمهوری اسلامی با ارعاب، زورگویی، و خشونت امید نسل‌های متوالی را به باد داده است


کارین ژان پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید - آرشیو
کارین ژان پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید - آرشیو

کارین ژان پی‌یر، سخنگوی کاخ سفید، روز سه‌شنبه در کنفرانس خبری خود، کشتار صدها ایرانی به دست جمهوری اسلامی را به شدت محکوم کرد و گفت که دولت جو بایدن در همراهی با مردم ایران متعهد به پاسخگو کردن مقامات جمهوری اسلامی است.

او گفت: «ما به شدت نگران تشدید سرکوب خشونت‌آمیز معترضان مسالمت‌جو در ایران هستیم؛ معترضانی که خواهان برابری حقوق ابتدایی‌شان هستند.»

سخنگوی کاخ سفید افزود:‌ «ما به‌ویژه نگران گزارش‌های موثق سازمان‌های حقوق بشری هستیم که نشان می‌دهد حکومت ایران تاکنون صدها تن را کشته است.»

کارین ژان پی‌یر با اشاره به این که عوامل حکومت جمهوری اسلامی که «معترضان مسالمت‌‌جو را دستگیر می‌کند، به آنها شلیک می‌کند، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق بشر، معلمان و شخصیت‌های فرهنگی را به صورت هدفمند دستگیر می‌کند، و جریان آزاد اینترنت در داخل ایران را مختل کرده‌اند» این اقدامات را محکوم کرد.

او همچنین گفت:‌ «رژیم ایران آزادی‌های بنیادین را از مردم خود سلب کرده و با ارعاب، زورگویی و خشونت، امید نسل‌های متوالی را به باد داده است.»

سخنگوی کاخ سفید افزود: «آمریکا در کنار زنان و همه شهروندان ایرانی که با شجاعت خود به جهان الهام می‌بخشند می‌ایستد و ما همچنان از همه ابزارهای موجود برای پیگیری پاسخگویی استفاده خواهیم کرد.»

ایران از زمان مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد در ۲۵ شهریور تاکنون صحنه تظاهرات معترضان بوده است. بنا بر اعلام نهادهای حقوق بشری تاکنون صدها نفر، از جمله ده‌ها کودک، در جریان سرکوب اعتراضات جان باخته‌اند.

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد قرار است این هفته نشستی را برای بررسی وضعیت اعتراضات ایران در ژنو برگزار کند. انتظار می‌رود شماری از دیپلمات‌ها و نیز شاهدان عینی اعتراضات و قربانیان در این نشست شرکت کنند. یکی از پیشنهادهای مورد نظر در نشست پیش رو راه‌اندازی یک هیأت حقیقت‌یاب در مورد سرکوب جاری در ایران خواهد بود.

XS
SM
MD
LG