لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۱

اتحادیه آزاد کارگران: نزدیک به ۲۰ تن از کارگران سونگون بازداشت شده‌اند


حمله نیروهای یگان ویژه به اعتصاب کارگران معترض در معدن مس سونگون
حمله نیروهای یگان ویژه به اعتصاب کارگران معترض در معدن مس سونگون

یک نهاد کارگری از بازداشت «حدود ۲۰ نفر» از کارگران معدن مس سونگون خبر داد. تداوم دستگیری‌ها و فشار بر کارگران در حالی است که از پایان اعتصاب آنها چند روز گذشته است.

به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، «نهادهای امنیتی با همکاری مدیریت مجتمع و شرکت‌های پیمان‌کاری» در روزهای گذشته نزدیک به ۲۰ تن از کارگران را بازداشت کرده‌اند.

هویت برخی از بازداشت‌شدگان در این گزارش «کاظم شاهی، صالح محمدی، محمد محمودی، اسماعیل عبادی از کارگران معدن و حاج زیاد محمودی برادر ولی‌الله محمودی از کارگران بازداشتی» اعلام شده است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران بر اساس «شنیده‌ها» گزارش داده است که بازداشت «بهنام زارعی،‌ روزنامه‌نگار ساکن ورزقان» در روز ۱۸ تیر نیز با «شکایت مدیریت مجتمع سونگون» بوده است.

پیش از این در جریان اعتصاب سه روزه کارگران پیمان‌کاری معدن مس سونگون در ورزقان استان آذربایجان شرقی، هفت تن از کارگران به نام‌های «ولی‌الله محمودی، ارشد کاظم‌پور، جعفر عباس‌پور، مهرداد منفرد، خدایی، فرزاد زالی‌زاده، و اسماعیل ایزدخواه» بازداشت شده بودند که بر اساس این گزارش همچنان در بی‌خبری تحت بازداشت هستند.

صدها کارگر پیمان‌کاری مجتمع مس سونگون از روز سه‌شنبه ۱۴ تیر در اعتراض به «تبعیض در حقوق و مزایا» میان کارگران رسمی و پیمان‌کاری، از کار دست کشیدند و در روز سوم اعتصاب نیروهای یگان ویژه به آنها حمله کردند.

حمله نیروهای یگان ویژه به کارگران در اعتصاب معدن مس سونگون ورزقان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:39 0:00

افزایش فشارهای امنیتی و قضایی بر کارگران معترض در حالی است که بنا بر گزارش‌ها کنترل موج گرانی و تورم از دست مقامات دولتی خارج شده و تداوم و گسترش اعتراضات و اعتصابات به در پی افزایش مشکلات معیشتی مردم گسترش یافته است.

نیمه خرداد سال جاری دولت ابراهیم رئیسی از تدوین لایحه‌ای خبر داد که در صورت تصویب آن در مجلس شورای اسلامی، ماموران امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی به صورت قانونی حق استفاده گسترده‌تری در «استفاده از سلاح» طی «تجمعات اعتراضی مردم» خواهند داشت.

حسین طیبی‌فر، جانشین نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه پاسداران، نیز چندی پیش گفت که برای دفاع از «دستاوردهای انقلاب اسلامی و مبانی ارزشی و اعتقادی باید نیروهایی تربیت شوند تا بدون ترس و واهمه» دستشان روی ماشه اسلحه باشد.

XS
SM
MD
LG