لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۲

جشنواره فیلم کن از جمهوری اسلامی خواست سه سینماگر ایرانی را آزاد کند


جعفر پناهی - آرشیو
جعفر پناهی - آرشیو

دست‌اندرکاران جشنواره فیلم کن با صدور بیانیه‌ای از مقامات جمهوری اسلامی خواستند تا سه فیلم‌ساز ایرانی محمد رسول‌اف، مصطفی آل احمد و جعفر پناهی را فورا آزاد کنند.

جشنواره کن در بیانیه‌ای که روز دوشنبه منتشر کرده است می‌گوید که این دستگیری‌ها و همچنین «موج سرکوب آشکارایی را که علیه هنرمندان ایران جریان دارد» به شدت محکوم می‌کند.

پیشتر دستکم ۳۳۴ سینماگر و کنشگر ایرانی به بازداشت محمد رسول‌اف و مصطفی آل‌احمد اعتراض کرده بودند و در بیانیه‌ای با محکوم کردن «یورش برنامه‌ریزی شده به محل زندگی‌» این دو سینماگر منتقد، خواستار آزادی بی قید و شرط آنان شده بودند.

محمد رسول‌اف و مصطفی آل‌احمدغروب جمعه ۱۷ تیر دستگیر شدند. خبرگزاری دولتی ایرنا آنها را به «ارتباط با ضدانقلاب» و «التهاب‌آفرینی و برهم زدن امنیت روانی جامعه» متهم کرده است.

جعفر پناهی، سینماگر نامدار ایرانی و دارنده جوایز معتبر جهانی، نیز صبح دوشنبه ۲۰ تیر به همراه شمار دیگری بازداشت شد.

در روزهای اخیر به نظر می‌رسد که مقامات جمهوری اسلامی فشارهای امنیتی را با دستگیری چهره‌های مطرح نظیر مصطفی تاج‌زاده، فعال اصلاح‌طلب، افزایش داده‌اند.

این دستگیری‌ها با فعالیت گسترده‌تر ماموران «گشت‌ ارشاد» و برخورد آنها با زنان و دخترانی که پوشش مورد تائید حکومت را ندارند، هم‌زمان شده است.

XS
SM
MD
LG