لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۲

باراک اوباما سال ۲۰۱۴ را «سال عمل» اعلام کرد


سخنرانی سالانه پرزیدنت اوباما در کنگره آمریکا
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 1:59:59 0:00

سخنرانی سالانه پرزیدنت اوباما در کنگره آمریکا

پرزیدنت باراک اوباما شب سه شنبه در سخنرانی گزارش سالانه درباره وضعیت اتحادیه در مقابل کنگره آمریکا گفت مردم آمریکا هستند که باعث قدرت کشورند، و همان طور که انتظار می رفت تمرکز سخنرانی او بر مساله اقتصاد بود. وی سال ۲۰۱۴ را «سال عمل» خواند.

به رغم فضای سیاسی تلخ در ماههای اخیر در واشنگتن، سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا با استقبال گرمی روبه رو شد، و اوباما هیچ فرصتی را برای تشکر از مردم امریکا برای صبر و حوصله شان از دست نداد.

آقای اوباما گفت: امشب این اجلاس با صدایی متحد با مردمی که منتخب آنهاست گفتگو می کند. این شما شهروندان هستید که وضع این اتحادیه را قدرت می بخشید.

آقای اوباما بخشهای عمده ای از سخنان خود را به اقتصاد آمریکا اختصاص داد و مسائلی که طبقه متوسط با آن رو به روست و به رای دهندگان اطمینان داد که وضع رو به بهبودی است.

آقای اوباما گفت: برای اولین بار در دهه اخیر، رهبران بازرگانی سراسر جهان می گویند که چین دیگر بهترین مکان برای سرمایه گذاری نیست، بهترین جا آمریکاست. آقای اوباما افزود که بهبود به اندازه کافی سریع نبوده است.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: حقیقت سخت و سرد این که حتی در میانه بهبود وضع، بسیاری از آمریکایی ها بیش از همیشه کار می کنند که فقط سر پا بمانند، تا چه رسد به این که پیش بروند، و عده زیادی هنوز کار ندارند.
بخشی از پیشنهاد افزایش حداقل دستمزد، فرصتهای آموزشی را توسعه می دهد و نظام مهاجرتی ناکارآمد را تصحیح می کند.

آقای اوباما همچنین با احساس تمام از برنامه اصلاحی نظام بیمه بهداشتی موسوم به «اوباما کِر» دفاع کرد . گفت هرگاه لازم باشد با کنگره همکاری می کند و هرگاه ضروری باشد به تنهایی عمل خواهد کرد.

جمهوریخواهان در واکنش به سخنان رئیس جمهوری آمریکا گفتند که سیاستهای اوباما زندگی مردم را سخت تر کرده است. این واکنش توسط کتی مک موریس نماینده مجلس نمایندگان ابراز شد. وی گفت:
ما امیدواریم رئیس جمهوری برای عمل واقعی به ما بپیوندد، با قدرت بخشیدن به مردم، نه سخت تر کردن زندگی آنها با افزایش بی سابقه هزینه ها، مالیات بیشتر و شغل های کمتر.

اختلاف میان قانونگذاران و اوباما بر سر سیاست خارجی همچنان برجاست. رئیس جمهوری در سخنان شب سه شنبه خود قول داد همچنان القاعده و دیگر تروریستها را دنبال کند، ولی افزود آمریکا باید مسیر دیگری را درباره ممالکی چون ایران برگزیند.
آقای اوباما گفت: برای امنیت ملی مان، ما باید به دیپلماسی فرصتی برای موفقیت بدهیم. وی گفت هرگونه تحریم جدید علیه ایران را - که باعث از خط خارج شدن مذاکرات شود - وتو خواهد کرد
XS
SM
MD
LG