لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۹

واشنگتن در تدارک سخنرانی سالانه رئیس جمهوری آمریکا


کاخ سفید رئوس مضامین مهم این سخنرانی را اعلام کرده و جمهوریخواهان نیز گفته اند که چگونه به این موارد پاسخ خواهند داد.

واشنگتن در تدارک نطق سالانه رئیس جمهوری آمریکاست. کاخ سفید رئوس مضامین مهم این سخنرانی را اعلام کرده و جمهوریخواهان نیز اشاره کرده اند که چگونه به این موارد پاسخ خواهند داد.

به گفته جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، صورتجلسه فعالیت باراک اوباما برای آغاز ششمین سال ریاست جمهوری اش شامل تمرکز بر فاصله فزاینده ای است که میان فقیر و غنی در آمریکا وجود دارد. کارنی طی نشست خبری روز جمعه کاخ سفید به خبرنگاران گفت:«رئیس جمهوری امریکا امسال را سال عمل می بیند و امیدوار است که با کنگره همکاری کند و در مواردی که همکاری کنگره با وی به حل مشکلات جاری کشور کمک نکند، از اختیارات خود برای رفع این مشکلات بهره برد.

جمهوریخواهان بر سر نیاز به تامین فرصت اقتصادی بیشتر برای شهروندان آمریکایی با رئیس جمهوری موافقند، اما موارد مخالفت خود را نیز صراحتا ابراز می کنند. روز شنبه سناتور جمهوریخواه، ری بلانت، در این خصوص گفت: آنچه آقای اوباما نمی خواهد بپذیرد آن است که آمریکاییان به سبب سیاست های نادرست خود او آسیب دیده اند. سیاست های دولت اوباما بوده که طی پنج سال اخیر به گسترش دولت، مخارج بیشتر، مالیات بالاتر، و بدهی افزون، منتج شده و به نوعی بحران نابرابری موقعیت در این کشور انجامیده است.»

سخنرانی سالانه رئیس جمهوری آمریکا که به وقت واشنگتن سه شنبه شب ایراد می شود، طبق روال متعارف، واکنش یا پاسخی خواهد داشت که از سوی جمهوریخواهان ارائه می شود. این واکنش جمهوریخواهان را امسال یک نماینده کنگره به نام کتی مک موریس رادجرز که از منتقدان سرسخت فعالیت ها و سیاست های فدرال آقای اوباماست، طی سخنانی به گوش آمریکاییان می رساند.

کاخ سفید در واکنش به انتقادهای جمهوریخواهان گفته است که انتقادات آنها بی جاست و واقعیت آن است که جمهوریخواهان، تاریخ سالیان اخیر را نادیده می گیرند. جی کارنی سخنگوی کاخ سفید در سخنانی که در این خصوص بیان کرد، گفت:«بسیاری از مردم در پی بزرگترین رکود اقتصادی دهه های اخیر آمریکا زیر خط فقر قرار گرفته بودند و وقتی آقای اوباما بر مسند ریاست جمهوری نشست، این رکود در اوج خود بود.»

ناظران و تحلیلگران سیاسی آمریکا انتظار چندانی از سخنرانی سالانه آقای اوباما ندارند و منتظر آن نیستند که این سخنرانی، کنگره ای را که از نظر سیاسی کاملا دوپاره است، متحد کند یا اعضای آن را به همکاری ترغیب کند.

آنچه روشن است اما،‌ آن است که دعواهای سیاسی و جدال لفظی طی سال پیش رو ادامه خواهد داشت به ویژه از آن روی که انتخابات کنگره آمریکا نیز طی سال پیش رو برگزار می شود.
XS
SM
MD
LG