لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۹

کاخ سفید:‌ لحن اوباما در نطق گزارش سالانه امیدوارانه خواهد بود


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا ساعاتی دیگر در عصر سه شنبه ۲۸ ژانویه، در اجلاس مشترک کنگره آمریکا حضور می یابد تا سخنرانی سالانه خود در توضیح وضعیت یک سال گذشته کشور را ایراد کند. او در این سخنرانی قانونگذاران آمریکایی را به پیوستن به او در حرکت به سوی اشتغال زایی و کاهش شکاف طبقاتی میان ثروتمندان و فقرا ترغیب خواهد کرد. او در عین حال بر قدرت اجرایی خود در صورت عدم همکاری کنگره تاکید دارد.

مردم آمریکا به توانایی اوباما و کنگره در همکاری با یکدیگر برای بهبود وضعیت اقتصاد کشور مشکوکند. حامیان و منتقدان می گویند این امر انعطاف دور دوم ریاست جمهوری اوباما را محدود می کند.

با آن که فشار قانون اصلاح بیمه درمانی بر دوش اوباما نسبت به سال گذشته کاهش یافته، اما جمهوری خواهان از این سلاح تا انتخابات میان دوره ای کنگره در ماه نوامبر، باز هم بهره برداری خواهند کرد.

کاخ سفید می گوید اوباما امشب لحن مثبتی خواهد گرفت و برای تقویت طبقه متوسط «پیشنهادات واقع گرایانه، محکم، و عملی» ارائه خواهد کرد.

دن فیفر، مشاور سیاسی پرزیدنت روز یکشنبه در شبکه خبری فاکس گفت باراک اوباما می خواهد که ۲۰۱۴ سال عمل باشد. او گفت:‌ «آنچه که دوست داریم بشنویم بهبود موقعیت رشد اقتصادی و اشتغال زایی برای تمامی آمریکایی ها است.»

این شبیه به وضع سال گذشته است هنگامی که آقای اوباما گفت دولت وظیفه دارد به طبقه متوسط کمک کند تا مانند موتور محرک رشد عمل کند. او گفته بود:‌‌ «مردم آمریکا توقع ندارند که دولت تمامی مشکلات را حل کند. آنان انتظار ندارند که ما در این نشست بر سر همه چیز توافق داشته باشیم. اما انتظار دارند که منافع ملت را قبل از منافع حزبی قرار دهیم.»

باراک اوباما، که با مخالفت جمهوری خواهان در برنامه اش مواجه است، اعلام کرده که در صورت عدم همکاری جمهوری خواهان، از اختیاراتش برای پیشبرد ابتکارات کلیدی مد نظر خود بهره برداری خواهد کرد. جمهوری خواهان اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا را در اختیار دارند.

سناتور روی بلانت می گوید که شکاف بزرگ میان جمهوری خواهان و دمکرات ها باقی خواهد ماند:‌ «برنامه دولت حاضر برای بزرگ کردن دولت، هزینه های بیشتر، مالیات بیشتر و وام بیشتر، موجب بحران موقعیت در کشورمان شده است.»

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید می گوید رئیس جمهوری نیز مانند اغلب آمریکایی ها از عملکرد کنگره به تنگ آمده اما توافق بر سر بودجه در سال گذشته نشان می دهد که همکاری میسر است.
او به خبرنگاران گفت:‌‌ «توافق پارسال بر سر بودجه مثالی است که نشان می دهد در صورت توافق جمهوری خواهان و دمکرات ها چه اتفاقی می افتد، این که با تمام اختلافات می توانند زمینه مشترک بیابند و کشور را به جلو حرکت دهند. »

آمریکا در حال حاضر برای اشتغال زایی بیشتر و از بین بردن دوره طولانی بیکاری، تحکیم امنیت بازنشستگی، بهبود وضع آموزش، و توسعه زیربنایی به پیشنهادات جدی و مناسب احتیاج دارد.

اوباما می تواند با استفاده از فرمان اجرایی برخی امور را به حالت اجرا درآورد. اما در برخی مسائل مانند اصلاح قوانین مهاجرت، کنگره باید طبق قانون وارد عمل شود.

نظرسنجی مشترک واشنگتن پست و شبکه خبری ای بی سی، یک روز قبل از سخنرانی سالانه رئیس جمهوری آمریکا، نشان داد که ۳۷ درصد آمریکایی ها به باراک اوباما در تصمیم گیری درست برای آینده کشورشان اطمینان دارند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه، سفر دو روزه زمینی را برای جلب نظر بیشتر به نکاتی که در سخنرانی مهم امشب خود ارائه می دهد، آغاز می کند.
XS
SM
MD
LG