لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۷

اوباما امشب در اجلاس مشترک کنگره سخنرانی می کند


عصر سه شنبه رئیس جمهوری آمریکا سخنرانی سالانه موسوم به «گزارش وضعیت اتحادیه» را در اجلاس مشترک کنگره امریکا ایراد می کند.

کاخ سفید مضامین سخنان آقای اوباما را که از طریق تلویزیونها پخش خواهد شد توییت کرده است، اما ا درباره مسائل مشخص داخلی و سیاست خارجی در این سخنرانی طلاعات اندکی ارائه کرده است.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفید شامگاه دوشنبه گفت هنوز روی متن سخنرانی کار می شود و اوباما خواهان آن است که هم قانونگذاران و هم مردم را یکسان مورد خطاب قرار دهد.

جی کارنی گفت آقای اوباما در این سخنرانی دیدگاههای خود را درباره موضوعهایی چون «پیشبرد کشور به جلو» و «گامهایی که باید برای توسعه فرصتها برای همه آمریکاییان برداریم» و کارهایی که می توانیم انجام دهیم تا مطمئن شویم که «سختکوشی در امریکا اجر» دارد، مسئولیت پذیری پاداش دارد و همه می توانند از فرصتهایی که دراین کشور عرضه می شود بهره ببرند، عرضه می کند.

انتظار می رود اوباما در سخنرانی سالانه خود درباره کاهش فاصله میان ثروتمندان و فقیران در امریکا و حمایت از طبقه متوسط مطالبی مطرح نماید. وی در این زمینه خواهان همکاری و مصالحه دو حزب درکنگره خواهد شد و نیز انتظار می رود بر توانایی رئیس جمهوری در صدور و استفاده از فرمانهای اجرایی دفتر ریاست جمهوری تاکید کند.

بر اساس سنت، جمهوریخواهان نیز به سخنان رئیس جمهوری پاسخ خواهند داد. هم اکنون جمهوریخواهان می گویند اوباما بخشی از مشکل اقتصادی امریکاست و نه راه حلی برای آن.
واکنش جمهوریخواهان به سخنرانی سالانه توسط کتی مک موریس نماینده مجلس ارائه خواهد شد. انتظار می رود خانم مک موریس مواضع حزب خود را - درباره بیمه درمانی اوباما، مقررات فدرال کسب و کار و مشکلات مالی دولت که جلوی ایجاد کار را گرفته و پیشرفت اقتصادی را محدود کرده است - عنوان نماید.

روز دوشنبه آقای مک کارنی از طرح مسائل مربوط به سیاست خارجی در سخنرانی سالانه رئیس جمهوری سر باز زد. سوزان کولین سناتور جمهوریخواه به صدای آمریکا گفت یک موضوع جهانی وجود دارد که می خواهد رئیس جمهوری درباره آن حرف بزند. خانم کولین گفت:
«ایران، با توجه به تهدیدی که از سوی ایران اتمی متوجه امنیتِ نه فقط خاورمیانه، بلکه امنیت ما هم هست، احتمالاً در فهرست من شماره یک است.» «من خیلی درباره مسیری که دولت مذاکرات را به پیش می برد نگرانم، زیرا به نظر می رسد به ایرانیان اجازه ادامه غنی سازی داده است.»

سخنرانی امشب رئیس جمهوری باراک اوباما و واکنش جمهوریخواهان به آن، احتمالاً مسیر سیاسی سال ۲۰۱۴ را روشن خواهد کرد. امسال در انتخابات ماه نوامبر یک سوم اعضای سنا و همه اعضای مجلس نمایندگان انتخاب می شوند.
XS
SM
MD
LG