لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۳۸

اوباما در سخنرانی سالانه کنگره در ۲۰۱۴: سرلوحه کار من ایجاد فرصت برای همگان است


گزیده ای از سخنرانی «گزارش سالانه وضعیت عمومی کشور» پرزیدنت اوباما

* بیایید تا ببینیم که در ماههای آینده در چه موارد دیگری می توانیم همراه یکدیگر پیش برویم. بیایید تا سال جاری را به سال «عمل» بدل کنیم. این است آنچه بیشتر آمریکاییان خواهان آنند، این که همه ما حاضران در این تالار، زندگانی، امیدها، و آمال آنان را محور قرار دهیم.
و آنچه، بگمان من، مردمان این کشور را، چه سالخورده، چه جوان، چه توانگر و چه تنگدست، و فارغ از نژاد یا منطقه یا حزبشان، ، متحد می سازد، اعتقاد ساده و عمیق به [ایجاد] فرصت و امکان برای همگان است – [اعتقاد] به این اندیشه که اگر سخت بکوشید و مسوولیت بپذیرید، می توانید پیش روید.

* بیایید با این واقعیت روبرو شویم که این اعتقاد ضربات سختی خورده است. در طول بیش از سه دهه، حتی پیش از آغاز ضربه «رکود بزرگ»، تغییرات عظیم در زمینه تکنولوژی و رقابتهای جهانی، بسیاری از مشاغل مطلوب طبقه متوسط را از میان برده، و بنیادهای اقتصادی را، که خانوده ها متکی به آن اند، ضعیف کرده بود.

* در پی چهار سال رشد اقتصادی، افزایش سود شرکتها و ارزش سهام در بورس، بندرت بیش از امروز بوده است، و آنان که در رده بالا جای دارند هرگز کارکردی بهتر از امروز نداشته اند.اما میانگین دستمزدها آشکارا تکان چندانی نخورده است.

* نابرابری عمیقتر گشته است. قابلیت تحرک به سوی بالا متوقف شده است. واقعیت سخت و سرد این است که حتی در دوران ترمیم اقتصادی، بسیاری از آمریکاییان بیش از هر زمان دیگری کار می کنند تا صرفاً دخل و خرج کنند، چه رسد به این که پیش بروند. و شمار بیش از اندازه یی نیز همچنان هیچ شغلی ندارند و بیکارند.
وظیفه ما معکوس کردن این روند است. این کار فوراً به انجام نخواهد رسید، و ما بر سر همه چیز توافق نخواهیم داشت. اما آن چه من امشب عرضه می کنم، مجموعه یی است از پیشنهادهای ملموس و عملی تا رشد را شتاب دهیم، طبقه متوسط را تقویت کنیم، و برای طبقه متوسط نردبان های جدیدی از امکان و فرصت ایجاد کنیم.

* بعضی از (این پیشنهادها) نیازمند به اقدام کنگره است و من مشتاقم که با با یکایک شما همکاری کنم. اما آمریکا درجا نخواهد زد، و من نیز هرگز دست روی دست نخواهم گذاشت. از همین رو، در هر جا و هر گاه که بتوانم، بدون نیاز به قانونگذاری، فرصت و امکانات برای خانواده های بیشتری از آمریکاییان را گسترش دهم، [درنگ نخواهم کرد]، و این است آن چه خواهم کرد.

...
* فرصت و امکان ذات ما است. و تعریف جامع و مانع پروژه نسل ما تجدید این وعده است [که برای همگان فرصت و امکان پدید آوریم].

XS
SM
MD
LG