لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۷

حمایت وزارت امور خارجه آمریکا از ورزشکاران ایرانی در آستانه رویارویی در جام جهانی


وزارت امور خارجه آمریکا پیش از بازی سه‌شنبه آمریکا مقابل ایران، در جام جهانی قطر، با بازیکنان ایرانی که در صحنه بین‌المللی از خواندن سرود ملی جمهوری اسلامی سر باز زدند، ابراز همبستگی کرد.

این وزارت‌خانه به واشنگتن فری بیکن گفت که شانه‌به‌شانه ورزشکاران ایرانی که در جریان مسابقه خود با انگلیس از خواندن سرود ملی ایران خودداری کردند، می‌ایستد.

وزارت امور خارجه ایالات متحده افزوده است که سکوت بازیکنان ایران در بازی نخست مقابل انگلیس، نشان‌دهنده حمایت آنها از معترضان ضدحکومتی است.

این وزارت‌خانه همچنین اعلام کرد که پس از تهدیدات حکومت برای تنبیه بازیکنان فوتبال، ایران را در هفته‌های آینده تحت نظر خواهد گرفت.

به‌نظر می‌رسد تهدیدات دولت ایران، که می‌تواند شامل مجازات‌های شدید پس از بازگشت بازیکنان فوتبال به این کشور باشد، بر این بازیکنان تاثیرگذار بوده است، چرا که آنها در بازی دوم خود مقابل ولز، این سرود را «بدون رضایت قلبی» خواندند.

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «رهبری ایران باید به درخواست‌های ورزشکاران خود برای تغییر توجه کند، نه اینکه با ارعاب و تهدید آنها را خفه کند.»

او می‌گوید که اگر مقامات ایرانی حقوق اساسی ورزشکاران را انکار کنند، تنها به انزوای بیشتر ایران از جهان منجر خواهد شد.

جام جهانی، با توجه به جلب نظر همگان به نقض حقوق بشر در ایران، به‌عنوان نقطه عطفی در روابط دولت ایران با غرب و به‌ویژه با ایالات متحده تبدیل شده است.

پس از آنکه فدراسیون فوتبال ایالات متحده، برای ابراز همبستگی با معترضان، تصاویر پرچم جمهوری اسلامی را تغییر داد، ایران خواستار حذف ایالات متحده از این رقابت‌ها شد.

این طرح گرافیکی که بعدتر حذف شد، پرچم ایران را بدون نماد رسمی جمهوری اسلامی نشان می‌داد.

یک منبع در فدراسیون فوتبال ایالات متحده، به شبکه سی‌ان‌ان گفت که این تغییر به‌ منظور نشان‌دادن «حمایت از زنان ایرانی که برای حقوق اولیه بشر مبارزه می‌کنند» بوده است.

وزارت امور خارجه آمریکا تصریح می‌کند که واکنش ایران به این اعتراضات، نشان‌دهنده این است که حکومت در حال «ادامه روش‌های همیشگی در ارعاب ورزشکاران خود و سرکوب آزادی بیان آنها، حتی خارج از کشور» است.

به‌گفته این وزارت‌خانه، چنین فشارهایی در فوتبال، صخره‌نوردی، هنرهای رزمی، شطرنج و … وجود دارد و هیچ ورزشکار ایرانی از ارعاب و انتقام جمهوری اسلامی در امان نیست.»

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که ایالات متحده از «حقوق همه ورزشکاران برای ابراز نظر آزادانه» حمایت می‌کند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG