لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۶

فدراسیون فوتبال آمریکا به طور موقت نشان جمهوری اسلامی را از پرچم ایران حذف کرد


حضور یکی از مخالفان جمهوری اسلامی در رقابت‌های جام جهانی قطر - آرشیو
حضور یکی از مخالفان جمهوری اسلامی در رقابت‌های جام جهانی قطر - آرشیو

فدراسیون فوتبال آمریکا برای مدت کوتاهی پرچم ایران را بدون نشان خاص جمهوری اسلامی و با رنگ سبز، سفید و قرمز در شبکه‌های اجتماعی به نمایش گذاشت.

فدراسیون فوتبال آمریکا گفت که این اقدام را در حمایت از معترضان ایرانی انجام داده است.

دولت جمهوری اسلامی به اقدام فدراسیون فوتبال آمریکا واکنش نشان داد و آمریکا را به حذف نام الله از پرچم جمهوری اسلامی متهم کرد.

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که ایالات متحده برای یک بازی سرنوشت‌ساز در جام جهانی قطر، با ایران روبرو می‌شود.

بازی ایران و آمریکا به خاطر دهه‌ها خصومت میان جمهوری اسلامی با آمریکا حساسیت بیشتری دارد و در پی اعتراضاتی که پس از مرگ مهسا امینی در ایران آغاز شده این بازی توجه بیشتری را به خود جلب کرده است.

فدراسیون فوتبال ایالات متحده صبح یکشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که تصمیم گرفت از انتشار پرچم رسمی جمهوری اسلامی در حساب‌های شبکه‌های اجتماعی صرف نظر کند تا «حمایت خود را از زنانی که در ایران برای حقوق اولیه بشر مبارزه می‌کنند» نشان دهد.

سپس در ساعاتی از روز یکشنبه، با افزایش توجه به اقدام فدراسیون فوتبال آمریکا، پرچم معمولی جمهوری اسلامی با نشان آن در توییتر فدراسیون فوتبال آمریکا بار دیگر نمایش داده شد.

به گزارش آسوشیتدپرس فدراسیون فوتبال آمریکا گفت: «ما می‌خواستیم با گرافیک خود به مدت ۲۴ ساعت حمایت خود را از زنان ایران نشان دهیم.»

غیبت موقت پرچم رسمی جمهوری اسلامی در حالی صورت می‌گیرد که چند ماه تظاهرات ضددولتی، حکومت روحانیون حاکم بر ایران را به چالش کشیده است و پایه‌های آن را به لرزه در آورده است.

به گفته مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران از زمان آغاز اعتراضات در ایران دست‌کم ۴۵۰ نفر کشته و بیش از ۱۸ هزار نفر دستگیر شده‌اند. جمهوری اسلامی آمار رسمی کشته شدگان را اعلام نکرده و از کار خبرنگاران جلوگیری می‌کند.

به گفته کمیته حفاظت از خبرنگاران، جمهوری اسلامی فعالیت و دسترسی رسانه را محدود کرده و بیش از ۶۳ خبرنگار و عکاس را از زمان شروع تظاهرات بازداشت کرده است، اقداماتی که پوشش اعتراضات را بسیار دشوارتر کرده است.

پرچم جمهوری اسلامی به محل مناقشه در جام جهانی تبدیل شده است. حامیان جمهوری اسلامی آن را تکان می‌دهند و مخالفان آن در مسابقات پرچم شیر و خورشید ایران را به اهتزاز درآورده‌اند که تا پایان دوران حکومت محمدرضا شاه پهلوی پرچم رسمی ایران بود.

آسوشیتدپرس نوشته است که نیروهای امنیتی بیشتری را نیز می‌شد در آخرین بازی ایران مقابل ولز مشاهده کرد. در تهران نیز پلیس ضد شورش، همان پلیس‌هایی که اعتراضات را سرکوب می کنند، پرچم جمهوری اسلامی را پس از پیروزی ایران بر ولز به اهتزاز درآوردند که خشم تظاهرات کنندگان را برانگیخت.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG