لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۸

«عملیات جام‌جهانی»؛ از کی‌روش برای «مقابله با اعتراض احتمالی بازیکنان» استفاده شده است


تماشاگران با نمادهای اعتراضی در مسابقه ایران و انگلیس - جام جهانی قطر
تماشاگران با نمادهای اعتراضی در مسابقه ایران و انگلیس - جام جهانی قطر

گروه بلک‌ریوارد در پی هک خبرگزاری فارس اسنادی را با عنوان «طرح عملیات جام جهانی» منتشر کرده که نشان می‌دهد جمهوری اسلامی برای بهره‌برداری سیاسی از جام جهانی و مقابله با هر گونه حرکت اعتراضی از سوی اعضای تیم ملی با هماهنگی کارلوس کی‌روش برنامه‌ریزی کرده است.

اسناد افشا شده توسط گروه هکری بلک‌ریوارد، در نهادی به نام «مرکز شمس» تهیه شده و تاریخ «آبان ۱۴۰۱» بر آن نقش بسته است.

در این مستندات، به «توصیه‌های» کسانی که بدون ذکر نام به عنوان «سردبیران رسانه‌های جبهه انقلاب» معرفی شده‌اند، برای «مقابله» مقامات جمهوری اسلامی با «کنش‌های احتمالی در جام جهانی» اشاره شده است.

بنا بر این اسناد، «سردبیران رسانه‌های جبهه انقلاب» نسبت به «دوگانگی میان تیم ملی ایران و تیم ملی جمهوری اسلامی» و «بی‌تفاوتی جامعه نسبت به بازی‌های جام جهانی» ابراز نگرانی کرده‌اند و خواستار «مدیریت ذهنی» اعضای تیم ملی فوتبال به عنوان «مهمترین مولفه کنترل» آنها برای ممانعت از «هنجارشکنی» شده‌اند.

به وجود آوردن «لشکر رسانه‌ای» در فضای مجازی برای «تولید محتوای اثرگذار» و «کامنتینگ» در صفحه‌های شخصی فوتبالیست‌ها از جمله علی دایی، از دیگر راهکارهای توصیه شده است.

در این متن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواسته شده عواقب اعتراض بازیکنان تیم ملی را در «طرح‌ها» و اظهاراتشان گوشزد کنند و «با راهکارهای قانونی فضایی بازدارنده» به وجود بیاورند.

همچنین از مسئولان وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال خواسته شده «ذهنیت مماشات» را کنار بگذارند و «اقدامات قابل مشاهده» انجام بدهند.

این افراد همچنین به مقامات توصیه کرده‌اند که در صورت اقدامات اعتراضی بازیکنان از جمله هم‌خوانی نکردن سرود جمهوری اسلامی و استفاده از نماد سیاه و یا در صورت مصاحبه با رسانه‌های فارسی خارج کشور، از تیم ملی کنار گذاشته شوند و همچنین اعضای تیم ملی تهدید بشوند که در صورت این اقدامات «آینده حرفه‌ای» آنها به خطر می‌افتد.

«وعده جوایز و پاداش‌های خوب» اعم از «مادی و معنوی» برای اعضای تیم ملی در صورت پیروزی در مسابقه‌های جام جهانی و «آمادگی برگزاری جشن پیروزی سراسری» در صورت موفقیت تیم ملی، به عنوان راهکارهای این «عملیات» مطرح شده و تأکید شده است که فوتبالیست‌ها و کادر فنی تیم ملی باید توسط «نهادهای امنیتی و دستگاه‌های مسئول»، «توجیه» شوند.

بنا بر اسناد منتشر شده، تهیه‌کنندگان متن به مقامات جمهوری اسلامی توصیه کرده‌اند که از «هماهنگ بودن» کی‌روش سرمربی تیم ملی فوتبال، استفاده شود و برای مقابله با اعتراض احتمالی بازیکنان، به عنوان «عدم اطاعت‌پذیری از سرمربی» عنوان شود.

در بازی ایران انگلستان صدای تماشاگران ایرانی در استادیوم به گوش می‌رسید که شعار «بی‌شرف، بی‌شرف» می‌دادند. پس از باخت سنگین ایران در آن مسابقه، کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران گفت: «کسانی که نمی‌خواهند تیم ملی را حمایت کنند بهتر است در خانه بمانند، کسی به آنها نیاز ندارد.»

او همچنین در کنفرانس خبری در پاسخ به خبرنگاری که درباره اعتراضات در ایران پرسیده بود، گفت که چرا از سرمربیان آمریکا و انگلیس درباره عراق و افغانستان نمی‌پرسد.

XS
SM
MD
LG