لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۹

درخواست یک سناتور جمهوری‌خواه از وزارت خارجه آمریکا؛‌ اسناد تحقیقات درباره «رابرت مالی» را ارائه دهید


رابرت مالی
رابرت مالی

سناتور جمهوری‌خواه چاک گراسلی از ایالت آیووا، از وزارت امور خارجه آمریکا خواست ضمن به‌روز رسانی آخرین تحقیقات در پرونده رابرت مالی، یک نسخه از گزارش نهایی این تحقیقات را در اختیار او قرار دهند.

به گزارش واشنگتن فری بیکن، نامه گراسلی به بلینکن، نخستین تلاش یک سناتور، برای به دست آوردن اسناد مربوط به تحقیقات داخلی وزارت امور خارجه در مورد «سوء استفاده رابرت مالی از اطلاعات طبقه‌بندی‌شده» است.

براساس گزارش این رسانه، چاک گراسلی در نامه خود به آنتونی بلینکن نوشته است: «این مهم است که یک بررسی کامل و جامع در مورد ادعای سوء استفاده رابرت مالی از اطلاعات طبقه‌بندی شده انجام شود و کنگره نیز در جریان این تحقیقات و نتایج آن قرار بگیرد.»

گراسلی،در این نامه ضمن ابراز ناامیدی از عملکرد دولت بایدن در تحقیقات خود اضافه کرد:«تصمیم وزارت خارجه برای پنهان کردن اطلاعات درباره مالی، چه برای عموم مردم و چه برای اعضای کنگره، غیرقابل قبول است و مجموعه‌ای از افشاگری‌ها در مورد تحقیقات در این زمینه در نبود منابع اطلاعاتی موثق، مشکل‌ساز شده است.»

واشنگتن فری بیکن همچنین گزارش داد که وزارت امور خارجه از اظهار نظر در مورد درخواست گرسلی خودداری کرده اما یک سخنگوی این وزارتخانه گفته که وزارت خارجه در مورد مجوزهای امنیتی فردی اظهار نظر نمی‌کند و مکاتبات کنگره را نیز افشا نخواهد داد اما رابرت مالی همچنان در مرخصی باقی می‌ماند.

سناتور گراسلی در سال ۲۰۱۹ نیز وزارت امور خارجه را مجبور کرد تحقیقات خود را در مورد استفاده هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه سابق آمریکا از سرور ایمیل غیرمجاز، در اختیارش قرار دهد.

رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، اوایل سال جاری در میانه تحقیقات پلیس فدرال، به اتهام «سوء استفاده از اطلاعات طبقه‌بندی شده» از سمت خود تعلیق شد.

در هفته‌های گذشته اما انتشار گزارش «سمافور» درباره یک شبکه نفوذ جمهوری اسلامی در دولت آمریکا با هدف تأثیرگذاری بر سیاست آمریکا در قبال ایران، خبرساز شد.

در این گزارش ادعا شد که دستکم سه نفر از نزدیکان رابرت مالی، از جمله آریان طباطبایی، که یکی از مقامات ارشد پنتاگون و همکار رابرت مالی بوده است، بخشی از این شبکه نفوذ بودند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز یک‌شنبه ۲۵ تیر در مورد اینکه آیا رابرت مالی به دولت بایدن بازمی‌گردد یا خیر گفت: «رابرت مالی به دولت‌های [چند رئیس جمهوری] صادقانه و خوب خدمت کرده است. او یک کارمند دولت است. یک دیپلمات است. برای مدتی طولانی درگیری دیپلماسی سطح بالا و مخاطرات بالا بوده است. و کسی است که بسیاری از ما، از جمله خود من، احترام زیادی برایش قائل هستیم. نمی‌توانم درباره وضعیت کنونی صحبت کنم. باید در این زمینه شما را به وزارت امور خارجه ارجاع دهم.»

XS
SM
MD
LG