لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۳

مجلس نمایندگان استفاده وزارت خارجه آمریکا از بودجه ۲۰۲۴ برای خارج کردن سپاه از فهرست تروریستی را ممنوع کرد


سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

مجلس نمایندگان ایالات متحده روز پنجشنبه ششم مهرماه لایحه بودجه سال ۲۰۲۴ برای وزارت امور خارجه آمریکا را به تصویب رساند.

این لایحه شامل دو متمم است که یکی از آنها استفاده از این بودجه برای خارج کردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست گروه‌های تروریستی خارجی را ممنوع می‌کند.

این متمم با ۳۵۱ رای موافق و ۸۱ رای مخالف قانون‌گذاران به تصویب رسید.

متمم دیگر پیشنهادی برای کاهش حقوق رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، به مبلغ یک دلار بود که آن هم با آراء شفاهی تصویب شد.

مالی تا تکمیل تحقیقات در مورد تعلیق مجوز امنیتی او بخاطر احتمال «سوء استفاده» از اطلاعات محرمانه در مرخصی بدون حقوق است.

این در حالی است که کریستوفر مایر، معاون وزیر دفاع، روز پنجشنبه در یک نشست در سنای ایالات متحده گفت پنتاگون سرگرم بررسی مجوز امنیتی آرین طباطبایی، از همکاران پیشین رابرت مالی، است.

یک روز پیشتر نیز مایکل مک‌کال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا، در بیانیه‌ای گفت که گزارش‌ها درباره روابط رابرت مالی با یک مقام ایرانی که به گفته منابع، یکی از اعضای اصلی کمپین نفوذ ایران بوده است، «هشدارآمیز» هستند.

به گفته مک‌کال «بسیاری از دست‌اندرکاران کمپین نفوذ ایران روابط نزدیکی با رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، داشتند. مالی به دلیل سوء استفاده از اطلاعات طبقه‌بندی‌شده تحت بازجویی قرار دارد و در حال حاضر در مرخصی بدون حقوق از وزارت خارجه است.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، در فروردین ١٣٩٨ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی افزود.

جمهوری اسلامی در جریان مذاکرات غیرمستقیم برای احیای برجام، خواستار حذف سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی خارجی شده بود که با مخالفت دولت جو بایدن مواجه شد.

XS
SM
MD
LG